Davutoğlu ve Kerry'den ortak basın toplantısı

Davutoğlu ve Kerry'den ortak basın toplantısı
Davutoğlu ve Kerry'den ortak basın toplantısı
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail ile ilişkiler konusunda, "Önemli olan, bundan sonra rasyonel ama ilkeli adımlar atarak, bahsedilen 3 temel şart konusundaki ilerlemeleri sağlamak" dedi.

İSTANBUL - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Çırağan Sarayı'ndaki heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Afganistan'da bombalı saldırıda hayatını kaybeden Anne Smedinghoff için, ailesine, ABD Dışişleri Bakanlığı ve yönetimine taziyelerini sunan Davutoğlu, soruları yanıtlarken, "Mavi Marmara'da yaşanan bir acı var. Bu acının telafi edilmesi, psikolojik olarak bütün tarafların dikkatli olmasıyla ilgilidir" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, yaşanan acının ailelerde derin izler bıraktığını belirterek, şöyle devam etti:

"Önemli olan, bundan sonra rasyonel ama ilkeli adımlar atarak, bahsedilen 3 temel şart konusundaki ilerlemeleri sağlamak. Özür konusu aşıldı. Tazminatla ilgili görüşmeler yapılacak. Onun psikolojik faktörlerden uzak bir şekilde yürütülmesi önemli. Türkiye'nin tazminatlar konusunda herhangi bir maddi desteğe ihtiyacı yok ama ortada işlenen bir suçun, bir şekilde hesap sorulabilirlik çerçevesinde değerlendirilmesi var. Ambargoların kaldırılması hususu... Bu konularda da taahhütler var. Birlikte çalışıp Gazze ve Batı Şeria'da, bütün Filistin'de hayat şartlarının iyileştirilmesi ve ambargoların kaldırılması konusunda da bir süreç işlemesi...

Bunlar, aslında Sayın Kerry'nin, Sayın Obama'nın yürütmekte olduğu Ortadoğu barış sürecindeki inisiyatifleri de destekleyici mahiyettedir, yeni bir psikolojik ortam oluşturmaya dönük adımlardır. Bu psikolojik ortamda her zaman değişik yorumlar, değerlendirmeler olabilir. Nihai kertede Türkiye, ilkeli politika takip etmiştir ve bundan sonra da o ilkeli politikasını sürdürecektir. Ümit ederiz ki önümüzdeki dönemde geri kalan süreçler de sağlıklı bir şekilde işler, tüm taraflar bu konuda kazançlı, yapıcı bir tutum sergiler ve mesafe almak imkanı olur."
TÜRKİYE'NİN "ORTADOĞU BARIŞ SÜRECİ"NDEKİ ROLÜ
Türkiye'nin "Ortadoğu barış süreci"ndeki rolünün, bölgenin yeniden yapılanmasındaki rolünün bir parçası olduğunu vurgulayan Davutoğlu, Türkiye'nin, bölgede bütün yaşayan halkların onuruna, özgürlüklerine saygı duyulan, herkesin güvenliğinin teminat altına alındığı, güvenli sınırlar içinde Filistin'in özgürlüğüne kavuştuğu, 1967 sınırları içinde bir Filistin devletinin doğduğu bir çözümü desteklediğini ve bundan sonra da destekleyeceğini bildirdi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, şöyle devam etti:
"Ortadoğu'da eğer düzen olacaksa, bu düzenin belki de en ayrılmaz parçası sürdürülebilir sınırlar içinde bir Filistin devletinin doğuşudur. Bütün Ortadoğu barış süreçleri nihai kertede, iki devletli çözüm temelinde böyle bir devletin altyapısının kurulmasına dönük olmalıdır. Türkiye bu konuda hem Filistinli taraflarla ilişkilerini derinleştirmiş hem başta ABD olmak üzere bütün uluslararası aktörlerle temaslarını sürdürmüştür. Bundan sonra da gerek doğrudan yürütülen müzakerelerde gerekse herhangi şekilde yeniden bir süreç başlatılacaksa, süreçlere nasıl bir yapıcı katkı beklenirse, bunu yerine getirecektir.

Temel hedef, vazgeçmeyeceğimiz hedef, 1967 sınırları içinde bir Filistin devletinin en kısa sürede kurulması, yaşayabilir şartlarının sağlanmasıdır. Bu olması halinde -ki yine ABD ile ortak vizyonumuzdur iki devletli çözüm- bölgedeki değişimle, yeni demokrasilerin güçlendirilmesiyle bölgede siyasi diyaloğa, karşılıklı saygıya, etkileşime ve ekonomik karşılıklı bağımlılığa, çok kültürlülüğe dayalı yeni bir Ortadoğu doğacaktır. Hepimizin temel hedefinin bu olması gerektiğini düşünüyoruz."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın Gazze ziyaretinin de böyle bir vizyonun parçası olduğunun altını çizen Davutoğlu, ziyaret ve bölgedeki yeni momentumda başlatılacak süreçlerin birbirini tamamlayan süreçler olduğunu vurguladı.

SURİYE KONUSU
Bakan Davutoğlu, Suriye konusunda Türkiye ile ilgili bütün aktörler arasında istişare olduğuna değinerek, "Bir an önce yapmaya çalışacağımız çekirdek grup toplantısında da temel hedefimiz, Suriye'de çoğulcu, demokratik bir yapı içinde güçlü ve ayakları üstünde bir Suriye'nin doğuşunu temin edecek bir geçişin sağlanması. Bu konuda Türkiye elinden gelen bütün katkıyı yapmıştır, bundan sonra da yapmaya devam edecek" diye konuştu. (aa)