Davutoğlu'ndan 'kadın terörist Türkiye'den geçti mi' sorusuna yanıt

Davutoğlu'ndan 'kadın terörist Türkiye'den geçti mi' sorusuna yanıt
Davutoğlu'ndan 'kadın terörist Türkiye'den geçti mi' sorusuna yanıt
Başbakan Ahmet Davutoğlu Paris'e hareketinden önce gazetecilere açıklamalarda bulundu. Başbakan'a, "MİT, market saldırısında adı geçen Hayat Boumeddienne ile ilgili Fransa'yı daha önce uyarmıştı" iddiası da soruldu.

RADİKAL – Fransa’da geçtiğimiz hafta yaşanan terör saldırılarında hayatlarını kaybedenleri anmak ve terörü lanetlemek için yapılacak büyük yürüyüşe katılmak için Paris’e giden Başbakan Ahmet Davutoğlu, Fransa’ya hareketinden önce havalimanında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Davutoğlu’nun açıklamasından satır başları şöyle:

“Bu saldırıyı Müslümanlara yönelik bir karşı kampanyaya çevirmek isteyenlere karşı oradaki mevcudiyetimiz de bir cevap olacaktır. Bu saldırıyı istismar ederek Müslümanlara karşı bir kampanya başlatılmasına karşı da orada olarak en güçlü cevabı vermiş olacağız. Akşam saatlerinde de Almanya’ya gideceğim. Perşembe günü de Brüksel’e AB ile ilgili görüşmelerde bulunmak üzere gideceğim. Saha sonrasında ise İngiltere ve İsviçre seyahatlerimiz olacak.”

Davutoğlu’na daha sonra Hayat Boumeddiene’in yakın zamanda Türkiye ’ye giriş yaptığı ve bu konuda MİT’in Fransız yetkilileri uyardığı yönündeki iddialar da soruldu. Başbakan bu soru üzerine şunları söyledi:

“Türkiye hangi ülke olursa olsun, terör faaliyeti söz konusu ise yakın işbirliği içinde oldu. Fransa istihbaratı ile işbirliği köklü temellere dayanıyor.

Fransa’dan gelen bilgilerle bizim elimizdeki bilgilerin karşılaştırması süreci devam ediyor. Sadece Fransa değil her ülke ile terör riski söz konusu olduğunda her türlü işbirliğini gösterdik.

Türkiye, milyonlarca turistin geldiği bir ülke. Önceden bir ihbarın söz konusu olmaması halinde önceden engelleme çok zor oluyor.”

Hayat Boumeddiene, Türkiye'ye geldi, Kadıköy'de konakladı