Davutoğlu'ndan Özgecan mesajı: Yüreğim soğumadı

Davutoğlu'ndan Özgecan mesajı: Yüreğim soğumadı
Davutoğlu'ndan Özgecan mesajı: Yüreğim soğumadı
AKP Kadın Kolları Kongresi'nde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Özgecan Aslan davasında çıkan kararı değerlendirdi. Davutoğlu, "3 kız babası olarak ve bütün Türkiye'deki kızların manevi babası olarak yüreğim soğumadı" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara Arena Spor Salonu'nda gerçekleştirilen AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı 4. Olağan Kongresi'ne katıldı. Salona eşiyle birlikte gelen Davutoğlu, kurulan platform üzerinde salonu dolaşarak partilileri ve delegeleri selamladı.  Başbakan Davutoğlu, yanına gelen partililerle selfie çektirdi. Davutoğlu, kongrede yaptığı konuşmasında 2 gün önce sonuçlanan Özgecan Aslan davasıyla ilgili olarak, "3 kız babası olarak ve bütün Türkiye'deki kızların manevi babası olarak yüreğim soğumadı" dedi.

Davutoğlu, platform kenarında bulunan 112 Acil Servis ekibinde bulunan kadınları da yanına çağırarak karanfil verdi. Davutoğlu'nun konuşması öncesinde salonda kurulan ekrandan bir tanıtım filmi yayınlandı. Delegelere "Emanet" adlı bir filmde simge olarak yer alan bilezik ile içinde tablet, eşarp, kalem ve not defterinin de bulunduğu çanta verildi.

Salonda, "Gelecek Kadınlarla Yükselecek", "Aşkın adı Hak'tır, kadının adı AK'tır", "AK Kadın ülkesi için çalışır", "Vurur yüzüne ifadesi AK Kadınlar davamızın bir tanesi" şeklindeki pankartlar dikkati çekti.

 

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Kongresi'ne konuşan Davutoğlu, yeni Anayasa vurgusu yaparak "Sayımız yetmemiş olsa da konuşarak, topluma mal ederek, milletle danışarak bu Anayasa'yı mutlaka değiştirecek, darbe Anayasa'larına  ve darbenin vesayetçi kültürüne son vereceğiz. Milletin rızası ve onayıyla yeni ve sivil Anayasa yazacağız. Her türlü ayrımcılığı reddeden, istisnasız bütün vatandaşlarımızın hukukunu koruyan yepyeni bir Anayasa yapacağız" dedi.

"CİZRELİ ELİF KARDEŞİM 'BURAYA HENDEKLERİ AŞARAK GELDİK' DEDİ"

Davutoğlu, konuşmasında şunlara dikkat çekti:

Huzurumuza, birliğimize, kardeşliğimize kasteden; evlerimizi, sokaklarımızı tarumar etmeye çalışan terör baronlarına karşı yürüttüğümüz huzur ve demokrasi operasyonlarına sizler destek verdiniz. Biraz önce bir kadın kardeşim vardı ki sizlere ondan bahsetmek istiyorum. Cizreli Elif kardeşim dedi ki 'Sayın Başbakanım biz buraya hendekleri, barikatları aşarak geldik. Biz buraya Türkiye'nin kardeşliği için geldik'. Buradan ülkemin bütün yürekli kadınlarına doğunun, güneydoğunun yiğit kadınlarına, hendekleri, barikatları aşıp gelen Cizreli kardeşlerime özellikle selam ediyorum.

 "ZORBA YÖNETİMLERİN ZULÜMLERİNDEN KAÇAN SURİYELİ KARDEŞLERİMİZE SİZLER SAHİP ÇIKTINIZ"

Bu ülkenin insanları arasına nifak ve ayrım sokmak isteyenlere, bu ülkenin huzurunu bozmak isteyenlere karşı kardeşlik iklimini tesis etmek, huzurumuzu, kardeşliğimizi güçlendirmek üzere gerçekleştirdiğimiz bütün politikalara ne çok sizler destek verdiniz. Zorba yönetimlerin zulümlerinden kaçan Suriyeli kardeşlerimize, Arap, Kürt, Türkmen demeden ayrım yapmadan sizler sahip çıktınız. Şunu unutmayın. 1 Kasım zaferimizde yardımına koştuğumuz mazlum milletlerin ellerini göğe yükselterek okudukları dualarının büyük payı vardır.

 "KADINLARIMIZA BAŞI ÖRTÜLÜ, BAŞI AÇIK DEMEDİK"

Kadınlarımıza başı örtülü, başı açık demedik. Biraz önce burada dolaşırken delegelerimiz arasında en güzel tabloları gördük. Başı örtülü ve başı açık bu kadınlar tek bir şeyin mücadelesini veriyorlar. Türkiye'de milli iradenin, barışın, huzurun, özgürlüğün mücadelesini hepsi yan yana omuz omuza veriyorlar. Bizim düşüncemizde yaşam biçimi üzerinden üretilen sahte tartışmalar hiçbir zaman gündemimizde olmadı. Bir kez daha vurgulayayım ki bu sahte tartışmalar birliğimizi, beraberliğimizi bozamadı asla da bozamayacak. Hukuk ve adalet AK Parti dönemlerinde herkes için tecelli etti. Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşları eşit ve adil bir düzene kavuştu. Vatandaşlık hakkını bazıları kullanır, bazıları kullanamaz diyen eski, köhne anlayış tümden tasfiye edildi.

 "O BİLEZİKLERLE KARILAN HARCIN İÇİNE HARAM LOKMA SOKMAYACAĞIZ"

Elindeki son bileziği bir davaya hibe eden o mübarek kadınları bugün bir kez daha anıyoruz. Diyoruz ki o zor günlerin şartlarını unutmayacağız. O zor günlerde verilen bir bileziğin hukukunu, hakkını hep koruyacağız. O bileziklerle karılan harcın içine haram lokma sokmayacağız.

"KADININ HUKUKUNU KORUMAYAN BİR HUKUK DÜZENİ GAYRİ MEŞRUDUR"

Bugün Kadın Hakları Günü. Bugün Türkiye'de seçme ve seçilme hakkının verildiği gün. Bugün AK Parti Kadın Kolları Kongresi'nin yapıldığı gün. Bilinçli bir şekilde bugüne aldık. Bize göre kadının hukukunu savunmayan, kadının hukukunu korumayan bir hukuk düzeni gayri insanidir, gayri meşrudur. Siyasetimizin ana gayesi kadına hizmettir. Onun hayatını kolaylaştırmak ve onun itibarını hak ettiği şekilde yükseltmektir.

 "MESAJI HALA ANLAMAMIŞ OLMALILAR Kİ BAŞKA GALAKSİLERDE YAŞIYORMUŞ GİBİ TUTUM ALIYORLAR"

7 Haziran seçimlerinden sonra teröre yaslanan, her şeye hayır diyen, blok siyasetinden medet uman partilere de genel başkanlara da milletimiz en güzel dersi verdi. Milletin verdiği mesajı hala anlamamış olmalılar ki başka ülkelerde, galaksilerde yaşıyormuş gibi tutum alıyorlar. Kendileri bilir. Ama biz Türkiye'yi 2023 hedeflerine götürebilmek için gece gündüz çalıştık, çalışmaya devam edeceğiz.

 "DİĞER PARTİLER KURULTAY KAVGALARI İÇİNDE

AK Parti'de görev değişimi emanet sorumluluğumuzu artıran bir değişimdir. Bizim için asıl olan yolumuzdur, makamlarımız değil. Esas olan davamızdır, ünvanlarımız değil. Biz 1 Kasım seçimlerine giderken sen, ben yok Türkiye var dedik. Şimdi yine sen, ben yok Türkiye var diyoruz. Diğer partiler ise kurultay kavgaları içindeler. Çünkü onların meselesi sahip oldukları küçük koltukları korumak. Bizim meselemiz ise bütün koltuklardan, makamlardan çok ötede değer taşıyan dava taşını gediğine koymak.

 "MİLLETİN RIZASI VE ONAYIYLA YENİ VE SİVİL ANAYASA YAZACAĞIZ"

Demokrasimizi, hukuk düzenimizi geliştireceğiz. 12 Eylül Anayasası ile daha fazla gidemeyiz. Açık ve net olarak söylüyorum. İnşallah sayımız yetmemiş olsa da konuşarak, topluma mal ederek, milletle danışarak bu Anayasa'yı mutlaka değiştirecek, darbe Anayasa'larına  ve darbenin vesayetçi kültürüne bir son vereceğiz. Milletin rızası ve onayıyla yeni ve sivil Anayasa yazacağız. Bu Anayasa herkesin hukukunu teminat altına alacak. Her türlü ayrımcılığı reddeden, istisnasız bütün vatandaşlarımızın hukukunu koruyan yepyeni bir Anayasa yapacağız.

 

"3 KIZ BABASI OLARAK VE TÜRKİYE'DEKİ KIZLARIN MANEVİ BABASI OLARAK YÜREĞİM SOĞUMADI"

Özgecan kızımızı katledenler ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası aldılar. Mübarek anne, babası gibi ben de diyorum ki benim de yüreğim hala soğumadı. 3 kız babası olarak ve bütün Türkiye'deki kızların manevi babası olarak yüreğim soğumadı. Kadına karşı kalkan her el karşısında AK Parti'yi bulacak.

 "KADINA UZANAN ELLERİN TÜRK YARGISI YOLUYLA KIRILACAĞINDAN KİMSENİN ŞÜPHESİ OLMASIN"

Biz 10 ay önce hem Türk halkına hem Özgecan'ın ailesine bu konunun takipçisi olacağımızı söylemiştik. Yargının verdiği vicdanlı karar acımızı dindirmese de yüreklerimize su serpti. Kadına uzanan ellerin Türk yargısı yoluyla kırılacağından kimsenin şüphesi olmasın.

 "KADINLARA SAYGI VE HÜRMET GÖSTERMEYEN ERKEKLİK ONURUNDAN NASİBİNİ ALMAMIŞTIR"

Hayatın her alanına kadın elinin değmesini istiyoruz. Kadın demek zarafet demektir, nezaket demektir. Aşk, estetik, sevda, merhamet, bereket demektir. Erkeklik onuru ise ancak ve ancak kadınlara saygıyla, hürmetle başlar. Kadınlara saygı ve hürmet göstermeyen erkeklik onurundan da nasibini almamıştır. Kadınlara şiddet uygulayan kim olursa olsun ne erkeklik onurundan ne insanlık onurundan nasip almıştır. Her kadın hürmete layıktır. Bunun için biz AK Parti'nin omurgasını bir kadın hareketi olarak kurduk.

DHA/AA