Davutoğlu'ndan Rasmussen'e: Taahhütler yerine getirilsin

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Afgan ordusunu eğitmek amacıyla bu ülkede bir merkez kurulacağını belirterek, Türkiye'den daha çok askeri eğitmen isterken Dışişleri Bakanı Davutoğlu ise, Türkiye'nin askeri eğitim konusunda katkı yaptığını, yapmaya da devam edeceğini vurgulayarak destek verdi.


NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Afganistan’daki güvenliği güçlendirmek amacıyla bu ülkede bir merkez kurulacağını belirterek, Türkiye’den daha çok askeri eğitmen istedi. Davutoğlu Türkiye’nin askeri eğitim konusunda katkı yaptığını, yapmaya da devam edeceğini vurgulayarak destek verdi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ayrıca, NATO-AB ilişkileri konusunda "Taahhütlerin yerine getirilmesini bekliyoruz" mesajını verdi. Bu arada görüşmelerde Türkiye’nin, ayrıca NATO Zirvesinde verilen sözlerin de yerine getirilmesini istediği öğrenildi.
Anders Fogh Rasmussen’un Dışişleri Bakanlığı’nda yaptığı görüşmelerin sonucunda Bakan Ahmet Davutoğlu ile düzenlenen ortak basın toplantısında görevini üstlenmesinden sonra üye ülkelere ilk ziyaretlerden birini Ankara’ya yapmasının Türkiye’ye verilen önemin göstergesi olduğunu belirtti.
NATO’nun reform edilmesi gereğine işaret eden Rasmussen, bu konuda "Bu projeyi başarılı bir biçimde sonuçlandırmak için Türkiye’de aldığım güçlü destekten dolayı minnettarım" dedi. Rasmussen, Perşembe akşamı katıldığı, AKP’nin iftar yemeğini de "harikulade bir olay" olarak niteledi.

AFGANİSTAN’A DAHA ÇOK KATKI TALEBİ-
Anders Fogh Rasmussen, NATO’nun Afganistan’daki çalışmaların daha da hızlandırılmasının önemini vurgularken de Afganistan’ın terörisler için bir barınak olmasına izin verilemeyeceğini de söyledi.
Bu amaçla Afgan ordusunun kabiliyetlerinin artırılması gerektiğini ifade eden Rasmussen, Afganistan’da Afgan askerlerinin eğitimi amacıyla bir merkez kuracaklarını belirterek "Ve Türkiye dahil, NATO tüm müteffiklerimizden Afganistan’daki bu eğitim misyonuna önemli katkı yapmayı çağırıyorum" dedi.
Ahmet Davutoğlu ise, Afganistan’a katkı konusunun sık sık gündeme geldiğini belirterek, Türkiye’nin ise sürekli katkıda bulunduğunu vurgulayarak "Şu anda 795 askeri personelimiz Afganistan’da görev yapıyor. Kasım alında Kabil’deki bölge komutanlığını almakla birlikte bu sayı bin 600’e çıkacak" dedi.
Türkiye’nin daha önce iki defa ISAF komutanlığını üstlendiğini de anımsatan Davutoğlu, "Dolayısıyla Afganistan’ın istikrarına Türkiye’nin katkıda bulunmayı sürdürmüştü. Bu anlamla bir ek talep söz konusudur. Şu anda gündeme değil. Türkiye’nin zaten bu askeri katkıya yaklaşımı herkes tarafından bilinmektedir" dedi.
Eğitim katkısına gelince Türkiye’nin zaten Afganistan gibi dost ülkelere verilen askeri eğitim katkısının olduğunu belirten Davutoğlu, "Şu ana kadar 350 Afgan subayı Türkiye’de eğitildi ve bin 500’ye yakın Afgan askeri personeli Türkiye tarafından Afganistan’da eğitildi. Dolayısıyla Sayın Genel Sekreteri’nin, üye ülkelere Afganistan ordusunun daha eğitimine katkıda bulunmak için davet etmiş olması fikrine tamamen katılıyoruz. Zaten biz bu katkı yapıyoruz ve vermeye devam edeceğiz."
Bunun ardından Rasmussen, Türkiye’nin katkısını çok olumlu karşıladığını belirterek "Ancak müttefikleri daha çok katkı yapmaya cesaretlendiriyorum. Çünkü daha çok eğitmene ihtiyacımız var. Daha çok Türk eğitmeni olursa minnettar olurum" şeklinde konuştu.

NATO-AB İŞBİRLİĞİ SORUNU-
Anders Fogh Rasmussen, NATO ile AB arasındaki ilişkinin iyileştirilmesine çok önem verdiğini vurgularken de Afganistan’da zeminde yetersiz işbirliğinin olumsuz etkilerinin hissedildiğini, NATO-AB anlaşmasının yapılamadığını söyledi.
Rasmussen, "Bunun için pragmatik çözümleri bulmalıyız. Ancak bugün yaşadığımız sorun, AB’nin Türkiye ile, NATO’nun da Kıbrıs (Rum Kesimi) ile bir güvenlik anlaşması yapamamasıdır. Sorun budur" şeklinde konuştu.
Bu konuyu ayrıntılı olarak Davutoğlu ile görüştüğünü anlatan Rasmussen, "Pragmatik bir temelde ileriye dönük adım atabileceğimizi ve karşılıklı olarak tahmin edici çözümleri bulabileceğimizi umuyorum" sözlerine ekledi.

"TAAHHÜTLER YERİNE GETİRİLSİN"-
Dışişleri Bakanı Davutoğlu ise, NATO-AB ilişkilerine ilişkin olarak Türkiye’nin tutumunun "ilkesel"temelde bir tavır olduğunu vurgularken Türkiye’nin Washington Zirvesi’nde ve daha sonra yapılan yapılan düzenlemelerde ve NATO-AB görüşmelerinde söz konusu olan taahhütlerin yerine getirilmesini beklediğinin altını çizdi.
Davutoğlu, "AB içinde mutabakat ne kadar önemli ise NATO içinde mutabakat o kadar önemli. Türkiye şimdiye kadar tüm taahhütlerini yerine getirmiştir. Biz geçmiş taahhütlere dayalı bir temelde bir ilişki düşünüyoruz" şeklinde konuştu.
NATO Genel Sekreteri ayrıca, NATO’nun Akdeniz ile Diyalog ve Istanbul İşbirliği Girişimi yer alan ülkeler ile işbirliğinde gelişme sağlanabileceği umudunu da dile getirirken Davutoğlu’nun bu konuda bazı önerilerde bulunduğunu anlattı.

"NATO ZİRVESİNDE GERGİNLİK YOK"-
Dışişleri Bakanı Davutoğlu da, geçen Nisan ayındaye’nin Rasmussen’in atanmasına karşı çıktığı Strasburg’da yapılan NATO Zirvesi’nde yaşanan "gerginliğin tamamen gidirilip gidirilmediğine ilişkin bir soruyu yanıtlarken zirvede düzenlenen seçim süreci için şunları söyledi:
"Bir gerginlik olarak görmemek lazım. Biz hiçbir zaman ne kendisiyle ne de Danimarka ile nede NATO içinde bir gerginlik tarafı olmadık. Dolayısıyla gerginliğin aşılması söz konusu değil. Biz her zaman Sayın Rasmussen’i, gerek Danimarka Başbakanı olarak, gerekse NATO Genel Sekreteri olarak çok yakın bir dost olarak gördük. Bizim Strazburg’da öne çıkarttığımız hususlar ilkesel meselelerdir ve son derece tutarlı bir çerçeve üzerine oturturulmuş oldu."
Görüşmelerde Strazburg’da mutabık kalınan konuların
gözden geçirildiğini anlatan Davutoğlu, Rasmussen’en bu konuda gereken her türü çaba göstereceğini ifade ettiğini anlattı.
Rasmussen ise, Genel Sekreter seçimine ilişkin olarak da NATO’da tartışmaların olabileceğini ancak önemli olanın konsensüse varılmasının olduğunu belirterek seçildikten sonra Türkiye tarafından verilen destekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

ROJ TV-
Bu arada, bir soru üzerine Davutoğlu, terör konusunda Rasmussen’e Türkiye’nin haklı taleplerinin iletildiğini de bildirirken Rasmussen de, Roj TV ile ilgili olarak terörle mücadelenin başlıca önceliklerinin biri olduğunu vurguladı ve Roj TV konusunda yeterli kanıt sunulması halinde döneminde olduğu gibi şimdiki Danimarka hükümeti döneminde de gerekli adımların atılacağı konusunda güvence verebileceğini söyledi.

"GENEL SEKRETARYASINDA TÜRK GÖREVLİLERİNE İLİŞKİN SÖZ YERİNE GETİRİN"-
Anders Fogh Rasmussen’un, Dışişleri Bakanlığı’nda Bakan Ahmet Davutoğlu ile baş başa ve heyetler arasında görüşmelerde NATO konularına ağırlık verildi. Bu çerçevede "Türk-Yunan sorunları NATO-AB işbirliğinde yaşanan sıkıntılarını" dile getiren Rasmussen’e Türk-Yunan sorunları müteffikler arasında ikili sorunlar olduğunu, NATO alanına girmediği"ne işaret edildiği öğrenildi.
AGSP konusunda Türk tarafınca "temel ilkeler sulandırılmadan, vazgeçilmeden pragmatik çözümlere olumlu bakarız" mesajı da verildi. Türkiye, NATO olanakları ile gerçekleştirilececek AB operasyonlarında Türkiye’nin söz hakkı olması gereğinin altını çiziyor.
Görüşmelerde, ayrıca NATO Zirvesi’nde Rasmussen’in seçilmesinin karşılığında verilen taahhütleri de anımsatılarak NATO Sekretaryasında üst düzey Türk görevlilerinin sayısının artırılması gereğine de vurgu yapıldı. (ANKA)