'Davutpaşa' beşinci kez isyandaydı

'Davutpaşa' beşinci kez isyandaydı
'Davutpaşa' beşinci kez isyandaydı

Davutpaşa?da 31 Ocak 2008?de meydana gelen olayda yakınlarını yitirenler, hâlâ bir ceza davası açılamamasını Taksim?de bir araya gelerek protesto etti. Fotoğraf: HALUK ATALAY

İSTANBUL - Davutpaşa’da kaçak bir atölyede meydana gelen patlamada ölen ve yaralananların aileleri, dün beşinci kez Taksim Meydanı’nda toplarak, 18 ay geçmesine rağmen ceza dava açılmamasını protesto etti.  
Taksim Tramvay Durağı’nda dün bir araya gelen aileler, “Davutpaşa’yı unutturmadık, unutturmayacağız” yazılı pankartın arkasında toplandı. Olayda amcası Yaşar Kaya’yı yitiren Kemal Kara, aileler adına yaptığı açıklamada, “Bizler, ‘Bir daha Davutpaşalar olmasın, artık yeter’ diyoruz. Adil yargılama istemeye devam edeceğiz. Yetkililerin yetkilerini, davayı sürüncemede bırakmak için kullanmasına izin vermeyeceğiz” dedi.
Davutpaşa’daki beş katlı Emek İş Merkezi’ndeki kaçak maytap atölyesinde 31 Ocak 2008’de patlama olmuş, 21 kişi ölmüş, 117 kişi de yaralanmıştı. Bilirkişi raporunda; Zeytinburnu Belediyesi, Büyükşehir Beledişyesi, İSKİ, BEDAŞ ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kusurlu bulunmuştu. Bakanlık savcılığa sorumlu kişilerin isimlerini bildirmezken, valilik ve kaymakamlık da soruşturma için izin vermemişti. Bu yüzden 18 ay geçtiği halde hâlâ ceza davası açılamadı. (Radikal)