Dayağın bahanesi çok

Diyarbakır'da şiddete maruz kalan kadınlara destek veren SELİS ile Diyarbakır Kadın Sorunları Araştırma Merkezi'ne başvurular incelendi: Pencereden uzun süre dışarıyı izlemek, yaygın dayak nedenlerinden.
Diğer bahaneler: Yolda erkek arkadaşına selam vermek, sessiz telefonlar ve pazarlamacıyla sohbet... Diyarbakır'da kadın sığınma evi için finans desteği de aranıyor.

DİYARBAKIR - Güneydoğu'da sık sık şiddete maruz kalan kadınlar, sudan gerekçelerle dayak yiyor.
Diyarbakır'da iki yıl önce açılan ve aile içi şiddete maruz kalan kadınlara yönelik psikoterapi veren SELİS Kadın Danışmanlık Merkezi ile Diyarbakır Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi'ne (DİKASUM) yoğun başvuru var. SELİS'e son iki yılda 500, DİKASUM'a da aynı dönemde 546 kadın başvuruda bulunarak, aile içi şiddete maruz kaldıklarını söyledi. Kadınların şiddete uğrama nedenleri arasında en çok 'pencereden uzun süre dışarıyı izleme', 'yolda karşılaştığı erkek arkadaşına selam verme', 'eve gelen sessiz telefonlar', 'pazarlamacıyla yapılan uzun sohbet' ve 'giydiği elbise' gibi gerekçeler yer alıyor.
Telefonla terapi
SELİS Kadın Danışmanlık Merkezi Koordinatörü Hacire Özdemir, uğradığı şiddetin tekrarlanmasından korktuğu için kadın merkezlerine başvuru yapmaya çekinen kadın sayısının da oldukça fazla olduğunu söyledi.
Bu kadınlara telefonla terapi hizmeti sunduklarını belirten Özdemir,
"Terapi merkezinde iki psikolog, bir sosyolog, bir hukukçu ve bir koordinatör görev yapıyor. Aile içi şiddete maruz kalan kadınlar terapi merkezine yönlendiriliyor. Daha sonra da dikiş-nakış atölyesinde istihdam ediliyor. Bölgede eksikliği hissedilen 'kadın sığınma evi' için proje hazırladık ancak finansal desteğe ihtiyaç var" dedi.
Diyarbakır Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Koordinatörü Handan Coşkun ise son iki yıl içinde 546 kadının aile içi şiddete maruz kaldığı gerekçesiyle kendilerine başvurduğunu açıkladı. DİKASUM ve SELİS Kadın Danışmanlık Merkezi, bugüne kadar 16 kadını da çeşitli sığınma evlerine yönlendirdi.