Dayağın sesine de yüksek nafaka

Çocuk sahibi olmak, mutlu olmak hayaliyle evlendiği eşinden dişlerini dökecek şiddette dayak yediğini söyleyen Nurhayat Gökçe'nin tek bir kanıtı bile yoktu. Cep telefonundan başka.

İZMİR - Çocuk sahibi olmak, mutlu olmak hayaliyle evlendiği eşinden dişlerini dökecek şiddette dayak yediğini söyleyen Nurhayat Gökçe'nin tek bir kanıtı bile yoktu. Cep telefonundan başka.
İki yıl önce 47 yaşındaki Kadir Gökçe'yle evlenerek İzmir'in Narlıdere İlçesi'ne yerleşen 41 yaşındaki Nurhayat Gökçe'nin hayalleri sekiz ayda un ufak oldu.
Gökçe, avukatı Sabiha Polat aracılığıyla İzmir 1'inci Aile Mahkemesi'nde boşanma davası açtı. Avukat Polat mahkemeye verdiği dilekçede durumu şöyle özetledi: "Kocanın şiddetli dayak atması sonucu müvekkilimin dişleri kırılmıştır. Ev hanımı olan müvekkilimin hiçbir geliri yoktur. En son dayak olayının ardından evi terk etmiştir. Artık birlikte olmaları imkânsızdır. Sürekli içki içip müvekkilime başkalarının yanında ağır sözler sarf etmektedir. Bu nedenle 400 YTL tedbir nafakasıyla 25 bin YTL maddi ve manevi tazminat talep ediyoruz."
Nurhayat Gökçe de mahkeme salonunda evliliğinin ilk gününden itibaren şiddete maruz kaldığını, ama dayak yerken yanında kimsenin olmaması nedeniyle şahit gösteremediğini, son dayak olayını cep telefonuyla görüntülemeye çalıştığını ama sadece sesleri kaydedebildiğini belirtti.
Tarafları boşayan hâkim Cezmi Bakır, ayrıca, kusurlu bulunan erkeğin, eşine maddi manevi 8 bin YTL tazminatla aylık 350 YTL nafaka ödemesine hükmetti. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi'nin onaylamasıyla karar kesinleşti.
Bir örnek daha...
Yine Yargıtay 2'nci Hukuk Dairesi, daha önce de üç ay evli kaldığı eşinden hakaret ve dayak nedeniyle boşanan Canan Şencan Şefik'e ödenmesi istenen tazminat ve nafakayı az bularak kararı bozmuştu. Yerel mahkeme, Yargıtay'ın talebi doğrultusunda tazminatı 3 binden 5 bin YTL'ye, nafakayı da 100 YTL'den 175 YTL'ye çıkardı. Bu karar da Yargıtay'da onaylanarak kesinleşti.
Kadında 'kusur' aranıyor
Nafaka bağlanabilmesi için öncelikle kadının boşanmayla evli olduğu sürede yakaladığı hayat standardını kaybedeceğine ve boşanma sonucunda kusursuz ya da daha az kusurlu olduğuna hükmedilmesi gerekiyor. Bağlanacak nafaka miktarıysa tarafların ekonomik durumu incelendikten sonra belirleniyor. (dha, Radikal)