Dayak bitti bir de iş olsa!

SHÇEK'e bağlı 13 sığınmaevine 2004 sonuna dek 4 bin 620 kadın ve 4 bin 44 çocuk sığındı. Kadınların yüzde 52'si fiziksel, duygusal, cinsel ve ekonomik istismardan kaçıyor. En ciddi sorunları iş bulmak.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Sığınmaevlerine başvuran kadınların yüzde 52'sinin gerekçesinin
'fiziksel, duygusal, cinsel ve ekonomik istismar' olduğu açıklandı. Sığınmaevlerine gelen kadınların eşlerinin yüzde 60'ının alkol ve benzeri zararlı alışkanlıkları bulunuyor. Kadınlar sığınmaevlerinden iş bularak gitmeyi tercih ediyor.
Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, milletvekillerinin, kadınların uğradığı şiddete yönelik soru önergelerine verdiği yanıtta, sığınma evlerine ilişkin ortaya çıkan verileri açıkladı. Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na (SHÇEK) bağlı 13 kadın sığınmaevi bulunduğunu anımsatan bakan Çubukçu, bu evlere 2004 yılı sonuna kadar 4 bin 620 kadın ve 4 bin 44 çocuğun sığındığını söyledi.
Sığınmaevleri dolu
Sığınma evlerinin toplam kapasitesinin 239 kişi olmasına karşın, 2004'te 553 kadın ve yanlarında getirdikleri 412 çocuğa hizmet verildiğini belirten Çubukçu, birçok sığınmaevininin gerektiğinde yatak ilavesi yaparak kapasitesinin üstünde hizmet verdiğini ifade etti. Çubukçu, 2003 verileri dikkate alınarak hazırlanan raporun sonuçlarını açıkladı.
Çubukçu'nun verdiği bilgiye göre, sığınmaevlerine 2003'te 550 kadın ve 412 çocuğun kabulü yapıldı. Sığınma nedenleri arasında 'fiziksel, duygusal, cinsel ve ekonomik istismar' yüzde 52'lik oranla birinci sırada yer aldı. Bunu yüzde 35 ile 'kendi istemleri dışında oluşan ekonomik ve sosyal yoksunluk', yüzde 8 ile 'evlilik dışı hamilelik ya da çocuk sahibi olma nedeniyle ailesi tarafından kabul edilmeme', yüzde 3 ile 'istenmeyen evliliklere zorlanma' ve yüzde 1 ile 'cezaevinden çıkmış olup yardıma gereksinim duyma' izledi.
İstatistiki veriler kadınların en fazla 'fiziksel istismara' uğradıklarını ortaya koydu. Kadınların yüzde 71'i fiziksel, yüzde 12'si cinsel, yüzde 9'u duygusal, yüzde 8'i ise ekonomik istismarla karşı karşıya. İstismar edenlerin yüzde 83'ünü kocalar oluşturuyor. Mağdur kadınların büyük bölümü 23-30 yaş grubunda yer alıyor.
Hiçbir gelirleri yok
Sığınmaevlerine gelen kadınların yüzde 82'sinin hiçbir geliri yok, yüzde 58'i evli, yüzde 56'sı ilkokul mezunu, yüzde 37'si hiç çalışmamış. Kadınların yüzde 71'inin çocuğu bulunurken, sığınmaevlerinde annesiyle birlikte kalan çocukların çoğunluğunu 0-6 yaş grubu oluşturuyor.
Eşler alkolik
Sığınma evlerinde kalan kadınların eşlerinin yüzde 60'ının alkol ve benzeri zararlı alışkanlıkları bulunuyor. Eşlerin çoğunluğu 26-40 yaş grubunda, ilkokul mezunu, geçici ve düşük gelir getiren işlerde çalışıyor.
Bakan Çubukçu, kadınların yüzde 30'unun iş sahibi olarak sığınmaevlerinden ayrıldığını söyledi. Çubukçu, "Bu kadınların yüzde 24'ü ailesiyle sorunlarını çözümleyerek, yüzde 12'si eşiyle barışarak, yüzde 8'i ayrı bir eve yerleşerek, yüzde 8'i de kendi isteğiyle kadın sığınmaevlerinden ayrıldı" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7593167593160

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.