Dayak sebebi: Kadın olmak

BM Nüfus Fonu verilerine göre Türkiye'de her üç kadından biri, hayatı boyunca en az bir kez, sadece kadın olduğu için şiddete maruz kalıyor. Kadınların yüzde 20'si okuma bilmiyor.

ANKARA - 1987'den bu yana her yıl 11 Temmuz'da kutlanan Dünya Nüfus Günü'nün bu yılki ana teması 'kadın-erkek eşitliği' olarak belirlendi. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Türkiye Temsilciliği'nden yapılan açıklamada, toplumsal cinsiyet eşitliği için Türkiye'de son yıllarda hukuki alanda büyük ilerleme kaydedildiği, ancak önemli olanın, bu değişimlerin toplumsal hayata yansıtılabilmesi olduğu belirtildi.
Türkiye'de kadınların, erkeklere göre üreme sağlığı problemleriyle üç kat daha fazla karşılaştığı, toplumsal cinsiyet ayrımcılığının ve ataerkil düzenin bir sonucu olarak annelerin sağlıklarından ve hatta yaşamlarından olduğu vurgulanan açıklamada şu tespitlere yer verildi:

 • Her üç kadından biri hayatı boyunca en az bir kez sadece kadın olduğu için şiddete uğramaktadır. Kadınlar, namus adına işlenen cinayetlere de kurban edilmektedir.
  570 bin kız okul dışında
 • Kadınların yüzde 20'si okuma yazma bilmemektedir. 570 bin okul çağında kız çocuğu okul dışındadır.
 • Son beş yılda anne olan kadınların yüzde 12.5'i 20'den genç.
 • Kentlerde yaşayan eğitimli genç kadınların işsizlik oranı, genç erkeklerin iki katı. Kadınların parlamentodaki oranı yüzde 4.6, yerel yönetimlerdeki oranı yüzde 1'e bile ulaşamamaktadır.


  • http://www.radikal.com.tr/7516947516940

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.