Dayak yiyen kadın kocası hacı olduğu için boşanamadı!

Dayak yiyen kadın kocası hacı olduğu için boşanamadı!
Dayak yiyen kadın kocası hacı olduğu için boşanamadı!
'Şiddet' ve 'içki sorunu' nedeniyle eşinden boşanmak isteyen kadının açtığı davada mahkeme, "Hacca gitmiş koca içki içmez, sen de şiddet gördüğünde polise gitmemişsin" diyerek çifti boşamadı. Yargıtay karara karşı çıktı.

RADİKAL - Şanlıurfa’da 1990’da evlenen A.G.B. ve S.B. çiftinin bu evlilikten 3 çocuğu oldu. 2 yıl önce A.G.B, kendisine şiddet uyguladığı, hakaret ettiği, hastalığında “Numara yapıyor. Gebersin” dediği gerekçesiyle kocası S.B.’ye boşanma davası açtı. Duruşmada çiftin çocuklarından B.B. de babasının sürekli içtiğini, annesine küfür ettiğini iddia etti. Ancak Şanlıurfa 2’nci Aile Mahkemesi, davayı reddetti. Hürriyet gazetesinden Mesut Hasan Benli'nin haberine göre Mahkemenin kadının “Şiddet gördüm” iddiasıyla ilgili değerlendirmesi ise şöyle oldu:

‘KARAKOLA GİTMEMİŞ’

“Eşinden her zaman şiddet gören, hakarete uğrayan bir kadının, karakola ya da savcılığa başvurmamış olması mümkün değil. Davacının başvurusu bulunmamaktadır. Tanıklardan Fatma, 6 yıl önceki bir olayı anlatmıştır. Fakat davacı, davalıyı bu olay nedeni ile affetmiş ve 6 yıl birlikte yaşamıştır.” Mahkeme , B.B.’nin, ‘babasının içtiği’ iddiasıyla ilgili de, “Şanlıurfa İl Müftülüğü’ne göre, davalının 2001’de hacca gittiği anlaşılmıştır. Günlük hayat tecrübelerine göre hac vazifesini yerine getiren bir kimsenin içki içmesi çok da mantığa uymamaktadır” dedi.

YARGITAY: BOŞANMALILAR

Davaya bakan Yargıtay 2’nci Hukuk Dairesi, 8 Nisan’da verdiği kararında erkeğin, eşine ve çocuklarına şiddet uygulayıp hakaret ettiği belirtilerek mahkeme kararını bozdu ve çiftin boşanmasını istedi. 


  http://www.radikal.com.tr/136740913674093

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - şev_baş

  Bu adam o kadını öldürdüğü ve çocuklar yetim kaldığı zamanmı inanacak 'sayın' hakim

  Mahkeme niye gerçek olanlara bakmıyor da fikir yürütüyor? - generalduncan

  Bir kişinin içki içip içmediğini anlamak çok kolaydır. Kan değerleri, karaciğer gözlemi hemen ipucu verir. Kaldı ki ortada şikayetçi bir kişi varken tamamen farazi fikir yürüterek içki içmediğine karar vermek kimsenin haddine düşmez. Belediyede evlenildiği halde mahkemede boşanılmasını hiçbir zaman anlayamamışımdır. Boşanmak isteyeni boşayın kardeşim, size ne elalemin hayatından?

  Vay be - akrep93

  "Günlük hayat tecrübelerine göre" diye bir kavram yaratip bunun içini hukuki olarak degil sadece kendi -Günlük hayat tecrübelerine göre-dolduran yüce mahkemeler de ancak bu güzelim ülkemize yakisirdi.Bu günlük tecrübelerde kadina siddet falan yok herhalde.Hukukçu olmanin bu kadar basit bir is oldugunu bilseydim ben de olurdum.Kanun kurallari bosver tecrübelere göre karar ver gitsin.Osmanli dönemi kadilik sistemi gibi.