Dayak yiyen kadınlar beraat etti

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle 6 Mart 2005 tarihinde yaptıkları eylemde, polisin sert müdahalesiyle karşılaşan ve emniyet güçlerine direndikleri iddiasıyla haklarında dava açılan 56 sanık beraat etti.

İSTANBUL - 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle 6 Mart 2005 tarihinde yaptıkları eylemde, polisin sert müdahalesiyle karşılaşan ve emniyet güçlerine direndikleri iddiasıyla haklarında dava açılan 56 sanık beraat etti.
Dün, 14. Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapılan karar duruşmasında, Güvenlik Şube Müdürlüğü'nde görevli dört polis tanık olarak dinlendi. Polisler, Saraçhane'de toplanan gösterici gruba eylemlerine son vererek dağılmaları için uyarı yaptıklarını ileri sürdü. Sanık avukatı Hakan Ertaşoğlu ise müvekkillerinin de aralarında olduğu eylemcilere hiçbir şekilde uyarı yapılmadığını savundu.
Polislere dava yok
Duruşma sonunda hâkim, sanıklar hakkındaki 'Toplantı ve Gösteri Yürüşleri Yasası'na muhalefet' suçunun oluşmadığını belirtti ve sanıkların beraatine karar verdi. Türkiye ve Avrupa'da eleştirilen dayak olayından sonra altı çevik kuvvet polisi hakkında soruşturma başlatılmış ve bu polisler görevden alınmıştı. Bu polislerle ilgili davalar henüz açılmadı.


    http://www.radikal.com.tr/7492727492720

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.