Dayak yiyen polise daha çok ceza verildi

Dayak yiyen polise daha çok ceza verildi
Dayak yiyen polise daha çok ceza verildi
Haber: ENİS TAYMAN - enis.tayman@radikal.com.tr / Arşivi

Bayrampaşa Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde polis memuru S.K.’nın, komiser S.A. tarafından önce kendisine selam vermediği gerekçesiyle azarlanıp, sonra ‘komiserler gazinosu’ denilen yere kapatılarak, sekiz komiser tarafından dövüldüğü iddiasıyla ilgili açılan idari soruşturma neticelendi. Soruşturmada dayak yiyen polis daha fazla ceza aldı. İddiaya göre verilen cezalar çevik kuvvet içinde huzursuzluk yarattı.

Radikal’in ulaştığı bilgilere göre olayda adı geçen Komiser Yardımcısı S.A. 4 ay kısa süreli durdurma cezası(kıdem tenzili) aldı. Fakat cezanın bir alt hükmü uygulanarak bir gün maaş kesimine çevrildi. Olayda dövülen Polis Memuru S.K. 24 ay uzun süreli durdurma (kıdem tenzili) cezası aldı ve bu ceza doğrudan uygulandı. Beş buçuk ay süreyle açıkta kalan S.A. ve S.K.’nın yerleri de değiştirildi. S.A. Fatih ilçesine, S.K. ise Sefaköy ilçesine tayin edildi. Olaya karıştığı belirtilen diğer rütbeli polisler hakkında ise işlem yapılmadı. Adını açıklamak istemeyen bir çevik kuvvet polisi atamaları ve cezaları “bir polis memuru 8 komiseri dövmüş gibi işlem yapıldı” biçiminde yorumladı.

AMİRLER KAPATMAK İSTEMİŞTİ
Dayak olayının ardından ortaya çıkan ses kaydında, olayın duyulmasından sonra yaşanan gerilimli saatlerin ardından biri Bayrampaşa İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı iki polis müdürünün memur S.K.’yı ikna ederken ilginç gerekçeler ileri sürmüştü. Müdürlerden biri “Yaptığımız 100 tane güzel şey konuşulmaz. Ergenekon operasyonu yaparız, korsan kitap yakalarız, onların hiçbiri konuşulmaz. Hatta şehit haberleri bile 45 saniye filan biter. Ama medya bunu (yaşanan olaydan söz ediyor) allandırır pullandırır bitirmez. Bunların ekmeğine yağ sürmemek lazım” diyerek olayın medyaya duyurulmaması yönünde telkinde bulunmuştu Memur S.K. ise başına gelenleri anlatırken “Bu muamele bir PKK ’lıya, bir DHKP-C’liye yapılmıyor müdürüm. Çünkü onlardan çekiniyorlar.” diye dert yanmıştı.

Olay neydi?
2012 Sonbaharında Bayrampaşa Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde bir polis memurunun amirleri tarafından dövüldüğü iddiası üzerine 500 polis memuru şubeye akın etmiş polisler arasında gerilimli bir gece yaşanmıştı. 8 Komiser tarafından darp edildiğini öne süren polis memuru S.K. iddiaya göre 8 Saat boyunca darp edilmiş halde bekletilmiş, Polis memurunun arkadaşları Şube Müdürlüğü’nün önünde 500 kişilik bir kalabalık oluşturunca memur S.K. tutulduğu bölümden çıkarılmış ve arkadaşlarına teslim edilmişti.

‘OLAY DOĞRU ANCAK ABARTILDI’
Olayın ardından Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde görevli bir yetkili ise olayı doğrulamış; ancak “abartıldığını” savunmuştu. Yetkili, “8 komiser bir polisi dövse sıyrık olmaz” derken olayın sadece iki polis arasında geçen bir tartışma olduğunu öne sürmüştü. 100’den fazla çevik kuvvet polisinin toplanmasıyla ilgili olarak da “Toplanmış gelmişler. Protesto yok ortada. Eylem yok. Her tarafta olabilecek bir şey. Zaten çoğu da o sırada ne oluyor diye bakmak için orada” diye konuşarak olay hakkında idari soruşturma başlatıldığını da belirtmişti.