Dayakçı 6 polise 8 yıl 6 ay hapis cezası

Dayakçı 6 polise 8 yıl 6 ay hapis cezası
Dayakçı 6 polise 8 yıl 6 ay hapis cezası

arşiv

Yanlış araç park etmek yüzünden tartıştıkları iki kardeşi kelepçeleyip, bir AVM'nin otoparkında dakikalarca döven 6 polis 8 yıl 6'şar ay hapis cezası aldı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güven Timleri’nde görevli 2 polis, tekstil işi yapan 2 kardeş ile yanlış araç park edilmesi nedeni ile kavga etti. Polislerin çağrısı sonrası başka sivil polisler de olay yerine geldi. 2 kardeş kelepçelenerek araçlara konuldu.

Uzun bir süre dolaştırılan kardeşler bir AVM’nin otoparkına götürülüp, dakikalarca dövüldü. Olay mahkemeye taşındı, 6 polis 8 yıl 6’şar ay hapis cezası aldı. 2 kardeşe ise görevli polislere direnmekten 2 yıl 6 ay ceza verildi.

Hürriyet gazetesinden Dinçer Gökçe’nin haberine göre Merter Keresteciler sitesinde 14 Temmuz 2011, saat 13.00 sıralarında tekstilci Ümit ve Hakan Öner kardeşler, kendilerine su getirecek tankeri beklerken, otoparkta kargaşa yaşandığını gördüler.

Ümit Öner, ne olduğunu görmeye gitti. Bir otomobil çapraz park edildiği için diğer araçlar otoparka girip çıkamıyordu. Bir süre sonra otomobilin sahibi polis Uğur Usta geldi. Yanlış park nedeniyle ile ikili bir süre tartıştı. Polis memuru Uğur Usta’nın kafa atmasıyla, Öner’in burnu kanadı. Öner’in kardeşi Hakan ve bir diğer polis memuru Mustafa Özkan da arbedeye katıldı.

TABANCA DOĞRULTTU
Kaşı yarılan Uğur Usta bir ara tabancasını çıkardı ve Ümit Öner’e doğrulttu. Araya çevre esnafı da girerek olay yatıştırdı. Mustafa Özkan, amiri Ferit Ateş’i aradı ve Uğur Usta’nın darp edildiğini söyledi. Ateş, Güven Timleri’ne görevli başka polisleri olay yerine sevk etti. Polisler, 2 kardeşi kelepçeleyerek ayrı araçlara bindirdi. Yola çıkan 4 araç, Bahçelievler’deki bir AVM’nin önünden Ferit Ateş’i de alarak yola çıktı. Araçlar, Ateş’in talimatları ile uzun bir süre çevrede tur attı. Daha sonra Merter’deki bir marketin otoparkına girdi. Polis araçlarından 2’si, araç giriş çıkışını önlemek için otopark girişine çapraz park edildi. AVM görevlisi neler olduğunu sorduğunda ise “Sen karışma biz polisiz” yanıtını aldı.

ALTINI ISLATANA KADAR
Otopark kameralarının görüş alanının dışında yaşananları ise Uğur Öner savcılık ve mahkemedeki ifadelerinde şöyle anlattı: “Beni döveceklerini tahmin ettiğimden araçtaki koltuğa sarıldım. Amirleri, Uğur Usta ile kapıyı açarak. ‘Sen misin lan inmeyen’ diyerek, beni yumrukladı. Bu sırada kardeşim Hakan’a da 7-8 kişi yöneldi. Ona da vuruyorlardı. Daha sonra beni otomobilin arka koltuğuna uzattılar. Hangi kapıdan nasıl çıktığımızı hatırlamıyorum. Kardeşimin başına tişört geçirdiler. Altını ıslatana kadar dövdüler.”

‘PİÇİM’ TOKATLARI
Polisler, Öner kardeşleri yeniden otomobillere bindirerek, otoparktan çıktı. Önce, Keresteciler Polis Merkezi’ne ardından Tozkoparan Polis Karakolu’na gidildi. Hakan Öner, burada yaşadıklarını “Orada emniyet amiri (Başkomiser B.M.D) kendi odasında ben ve ağabeyimi diz üstü çöktürüp, parmak uçlarına oturarak, biz ‘Piçim’ diyene kadar, 10 dakikaya yakın tokat attı” diye anlattı. Ümit Öner kardeşinin, “Ben piçim” diyerek dayaktan kurtulduğunu söyledi. Polisler ise, savcılık ve mahkemedeki ifadelerinde kimseyi dövmediklerini söyledi. Polisler, otomobillerden birinde sorun çıktığı için AVM otoparkına girdiklerini iddia etti. Ancak ifadeler çelişkiliydi. Olayın ilk yaşandığı yer ile gidilen otopark güzergâhında 2 petrol istasyonu 17 oto tamircisi vardı.

MAHKEME: BAHANE
Öner kardeşler, avukatları Süleyman Canacankatan aracılığı ile konuyu yargıya taşıdı. Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Aydıner, 3 Ekim 2011de, 6 polis hakkında ‘Hakaret, cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve işkence yapma’ suçlarından dava açtı. Bakırköy 15’inci Ağır Ceza Mahkemesi 6 polise, ‘Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçundan 8 yıl 6’şar ay hapis cezası verdi. Mahkeme, polislerin, “Araçlardan biri hararet yaptı bu nedenle otoparka girdik” sözlerini ise ‘sudan bahane’ olarak yorumladı. Mahkeme, park yüzünde yaşanan kavganın rövanşı alınmak için iki kardeşin oto parka götürüldüğüne hükmetti. Mahkeme ayıca, aynı dosya kapsamında, Ümit ve Hakan Öner kardeşlere de, görevli memura direnme suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Taraflar, dosyayı Yargıtay’a taşıdı.

BURADA DÖVÜLDÜK
Dayak yedikleri otoparkı gösteren Ümit Öner, şunları söyledi: “Çok büyük bir haksızlığa uğradık. Evli barklı insanlarız. Uğradığımız muamele kabul edilir gibi değildi. Tozkoparan Karakolu’nda sabaha kadar tutulduk. Hakaretlerin haddi hesabı yoktu. Böyle şeyler bir tek filmlerde oluyor sanıyordum. Oysa dünya kenti İstanbul’un göbeğinde başımıza da geldi. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız.”


  http://www.radikal.com.tr/114754211475426

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Gerçek polis kabaday polis - saglikci.my

  Hastanede çalışıyorum her nöbette olaylarla karşılaşıyorum. Gerçek polis olan insanların şiddete asla başvurmadığını görüyorum. Ama Meslek ahlakından nasip almamış ve kendini mahalle kabadayı sanan polislerle çok karşılaştım. işin ilginç tarafı o polislerin başlarında kendileri gibi kabaday Amirler oluyor. ve bu ülkenin sahibi sanıyorlar kendilerini...

  POLİS VE ASKER DEVLETİ - A.D

  kim ne derse desin,kim laiklikten,cumhuriyetten,allahtan,kitaptan bahsederse bahsetsin hepsi yalan yalan yalan.türk devleti polis ve asker devletidir.burda alabildiğine işkençeler,faiili meçhul denilen aslında polis ve askeriyenin işlediği çinayetler,türk hakim ve savcılarının her zaman bunları görmezden geldiği ve bu anti demokratik düzenin diğer ayağını temsil eden yarğı. peki bu polislere bu cezayı niye verdi çünkü artık kamu oyu tepkisinden korkuyorlar.ara sıra böyle cezalar vererek kamu oyunu yatıştırıyorlar.

  mini sinav - keryil

  okudugunuz haberde "gorevli memura direnme" sucu nerede islenmistir, ortada gorev yapan memur mu vardir, dayaga direnmek memura direnmek sayilir mi, arastiriniz.

  polise yeni alanlar şart - thegitarist

  hani konuyu nerden bağladın diyeceksiniz ama bende bilimsel verilerle konuşmak isterim.ünlü fizikçiler nicel birikim eninde sonunda nitel patlamaya dönüşeceğini söyler.bir büro çalışanını ele alırsak,kimsenin işini doğru yapmadığından şikayetle telefonu kırarcasına kapattığını,çöp kovasını tekmelediğini az çok tahmin edersiniz.bunun yerine polisi koyup,ilişkide olduğu objeleri düşünürsek o kadarda haksız olmadıkları anlaşılır. polisin stres atabildiği,oh be dünya varmış diyebildiği uygulamaların standartlaşması gerekiyor.örneğin sanal da olsa illegal gösteri ve yürüyüşlerin her hafta düzenli olarak tertiplenmesi için bazı stk'larla işbirliğine gidilebilir.şark görev süresinin uzatılması yada aşırı stres altındaki arkadaşların kasabanın şerifi gibi dolaşabilecekleri il ve ilçelere geçici görevlendirlmelerine olanak tanıyan bir kanun meclis gündemine alınabilir.

  Görevli memura direnmek de neyin nesi ? - enis66

  Ümit ve Hakan kardeşler haksızlığa uğradıkları yetmezmiş gibi hapis cezası alıyorlar. Memurun görevi ne imiş ki direnmişler bu kardeşler. Kendilerini dövmelerine mi direnmişler ? Otoparka götürülmelerine mi direnmişler ? Hangi direnme için ceza almışlar ? Adaletin yerini bulması için bu haberi okuyanların polisin bu hareketine direnme motivasyonu sağlayacak şekilde tecelli etmesi gerekirken ben okuyunca "aman elleme" türünde bir sinikliğine bürünüyorum. Çoğumuz da böyledir sanırım. Bana göre bu duygu durumu oluşuyorsa "adalet gerçekleşmiş" değildir. kardeşlerin ceza almaması gerekir.

  Destancı Polis - X120

  Sosyolojik bir gerçek var: polisler ve adi suçlular, toplumun aynı tabakasından çıkar. Sen varoşta büyümüş, ezik, bir baltaya sap olamayacak adamı alır da polis yaparsan o da gücü eline geçirince psikopat ruh hastasına dönüşür tabii. Her gün benzer bir haber çıkıyor ve polislik giderek itibarsızlaşıyor. Polis kardeşim, işkence gören insanların dava açmasını beklemeyin, teşkilatınızdaki bu ruh hastası meslektaşlarınızı kendiniz ayıklayın. Yoksa bu gidişle yüzünüze tükürülmeden yolda yürüyemeyecek hale geleceksiniz.