Dayakçı kocadan eş kaçırma

Konya'da koca dayağından bıkarak komşularına sığınan kadını, polis ve sığınmaevi yetkilileri gizli operasyonla kurtardı. Kadın, kılık değiştirerek kaçtı.

KONYA - Çileden çıkan komşuların şikâyeti, bir kadını koca eziyetinden kurtardı. Hem de kurtarma operasyonuyla. Kadının şalvar giydirilerek kaçırıldığı operasyona, Şefkat-Der ve polis imza attı.
Kadına şiddete karşı operasyonun hikâyesini Şefkat-Der Genel Başkanı Hayrettin Bulan anlattı. Bulan'ın verdiği bilgiye göre, çok sayıda 'misafiri' olan Konya Kadın Hayata Tutunma Evi'ne gelen iki kadın, korku ve heyecan içinde ağlayarak bir istihbarat verdi. Komşuları, eşinin baskılarına dayanamayarak 14 yaşındaki çocuğuyla kaçıp, kendi evlerine sığınmıştı. Hem talihsiz kadın 42 yaşındaki S.T., hem de ona yardım ettikleri için kendilerinin hayatı tehlikedeydi.
Polis, 'Bizim görevimiz değil' dedi
Konunun ciddiyetini anlayan Buldan, polisi aradı. Polise durumun hassasiyetini anlattı, belalı kocanın evde olma ihtimaline karşı sivil otomobille gelinmesi gerektiğini söyledi. Buldan bundan sonra yaşananları şöyle anlattı: "Polis ekibine, İçişleri Bakanlığı'nın şiddet gören ve korunmaya muhtaç kadın ve çocuklar hakkında 9 Ocak'ta yayımladığı genelgeyi gösterdiğimiz halde, 'Bu konu bizim görevimiz kapsamına girmiyor. Bu yüzden sizinle birlikte gelemeyiz' diyerek yanımızdan ayrıldılar. Biz de bu kez '155 Alo Polis Hattı'nı arayarak tekrar ekip istedik. Bir süre sonra gelen polisler yardımcı olacaklarını söylediler. Polis ekibiyle birlikte S.T.'nin saklandığı eve gittik. Kadını, polisin yardımıyla, çocuğuyla birlikte, tanınmaması için köylü şalvarı giydirerek evden çıkardı. S.T. ve çocuğunu Kadın Sığınma Evi'ne getirdik."