@ismailsaymaz

Dayakçı polisler yedişer yıl hapis cezasına çarptırıldı

Dayakçı polisler yedişer yıl hapis cezasına çarptırıldı
Dayakçı polisler yedişer yıl hapis cezasına çarptırıldı
Taksim'de Mehmet Nezir Çirik'i dövdükleri iddiasıyla yargılanan 4 polis "kasten yaralama" suçundan yedişer yıl hapis cezasına çarptırıldı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul Taksim Polis Merkezi’nde, dokuz yıl önce Mardinli Mehmet Nezir Çirik’i döverek dalağının alınmasına yol açan Komiser Ergün Işıldar ve 3 polis memuru “kasten yaralama” suçundan yedişer yıl hapis cezasına çarptırıldı. Komiser Işıldar, aynı polis merkezinde Doğubeyazıtlı bir işadamını dövdüğü için de 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.

İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşmada sanıklar hakkında işkence iddiası bakımından bu suçu işledikleri sabit olmadığı gerekçesiyle beraata karar verildi. Ancak Komiser Ergün Işıldar ile polis memurları Ercan Çıtak, Engin Çakın ve Hakan Ulukaya’ya 'kasten yaralama' suçundan ikişer yıl hapis cezası verildi. Bu ceza. sanıklar kamu görevlisi oldukları için önce üçer yıla; Çirik dayak sonucu dalağını kaybettiği ve organlardan birinin işlevini yitirmesine yol açıldığı için, sonra da dokuzar yıla çıkarıldı. Ancak duruşmadaki iyi halleri nedeniyle indirim yapılarak, yedi yıla hükmedildi. Cezanın infazı süresince kamu haklarının ellerinden alınmasına karar verildi.  Çirik’in avukatı Eren Keskin, “Dokuz yıl sonra verilmiş bir karar bu. Bu yönüyle çok gecikmeli çıktı. Herhalükarda işkencenin belgelenmesi bakımından önemli bir karardır. Ancak biz yaralama suçundan değil, işkence suçundan ceza verilmesini istiyorduk. Bu yönden temyiz edeceğiz” dedi.

 

İŞADAMINI DÖVMEKTEN CEZA ALMIŞTI 

Mardinli Mehmet Nezir Çirik ve bir arkadaşı 10 Ağustos 2007’de Beyoğlu’nda gözaltına alınmıştı. Üzerinde çakı bulunduğu iddiasıyla Taksim Polis Merkezi’ne götürülen iki arkadaş, nezarethanede sigara içtikleri iddiasıyla dövülmüştü. Fenalaşan ve konulduğu polis aracından Dolapdere’de atılan Çirik’in dalağı patlamıştı ve arkadaşlarının yardımıyla kaldırıldığı hastanede ameliyatla dalağı alınmıştı. Olayla ilgili ilk dava ‘polise mukavemet’ iddiasıyla Çirik ve arkadaşına açılmış ancak bu yargılama beraatla sonuçlanmıştı. Polislerle ilgili soruştuma ise 34 ay sürmüştü ve 12 polis için, ‘ağırlaştırılmış işkence’ suçlaması yöneltilmiş, 6-24 yıl arasında hapis istenmişti. Ancak savcılık, “sanık polislerin iki gence gaz sıktığını, copla vurup yerde tekmelediğini, dayak sonucu bir gencin dalağının alındığını” belirtip, bu davranışlar için, “insan onuru ile bağdaşmayan, kişilerin aşağılanmasına yönelik davranışlar içermediğinden işkence sayılmaz” demişti.

Çirik’in dövülmesinde ceza alan Komiser Yardımcısı Işıldar, yine Taksim Polis Merkezi’nde Doğubeyazıtlı işadamı Sezai Yakar’ı dövdüğü gerekçesiyle “kasten yaralama” suçundan beş polisle birlikte mahkum olmuştu. Mahkeme, 11 ay 20 gün hapis cezası vermiş ve hükmün açıklanmasını ertelemişti.