Dayanışma mesajları

Fransa: Teröre karşı yanınızdayız.

İspanya: Yalnız değilsiniz.

Belçika: Saldırıyı lanetliyoruz.

ABD: Türkiye ile terörizme karşı savaşta yan yanayız.

Papa: Türk halkının derin üzüntüsünü paylaşıyorum.

AB dışişleri bakanları: Şiddetle kınıyoruz.

Avrupa basını: Rezervasyon iptali teröre prim verir.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan'ın terörle mücadele konusunda eleştirdiği AB ülkeleri, Çeşme ve Kuşadası'ndaki bombalı saldırıların ardından Türkiye'ye dayanışma mesajları gönderdi. Saldırıyı ABD de kınadı.
Fransa Başbakanı Dominique de Villepin, Başbakan Erdoğan'a gönderdiği mesajda, "Fransa'nın daima yanınızda olacağından emin olabilirsiniz. Terörizme karşı kararlı mücadelemizi, beraberce, her zamankinden daha yoğun şekilde sürdürmeliyiz" dedi.
İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos da Gül'ü telefonla arayarak saldırıyı şiddetle kınadıklarını ve büyük üzüntü duyduklarını ifade etti.
Belçika Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise, saldırı lanetlenerek Belçikalı turistlere Türkiye'ye gitmemeleri yönünde tavsiyede bulunmak için gerekçe görülmediği belirtildi. Belçika basını da, teröristlerin Türk turizmini ve Türkiye'nin AB'ye katılım sürecini hedef aldıklarını yazdı.
Papa da saldırıyı kınadı
Papa 16. Benediktus da Türkiye'ye taziye mesajı gönderdi. Papa adına Vatikan Başbakanı Kardinal Angelo Sodano'nun kaleme aldığı mesajda "Korkunç saldırıyı kınayan ve yaralılarla yakınları için dua eden Papa hazretleri, kurbanlar için her Tanrı'dan rahmet, aileleri içinse sabır niyaz etmektedir" denildi.
AB dışişleri bakanlarını bir araya getiren AB Genel İşler Konseyi'nin Brüksel'deki toplantısı sonunda basına konuşan AB Dönem Başkanı Britanya'nın Dışişleri Bakanı Jack Straw, Türkiye ve Irak'ta yaşanan terörist saldırıları şiddetle kınadıklarını bildirdi.
AB Komisyonu sözcülerinden Jonathan Todd ise, Kuşadası'nda yaşanan terör eylemini kınadıklarını söyledi.
ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormak, dün yaptığı açıklamada, "Bu gibi duyarsız saldırılar, nerede ortaya çıkarsa çıksın veya kim sorumlu olursa olsun, bizim terörizmle savaşma kararlılığımızı sadece güçlendiriyor. Müttefikimiz Türkiye ile terörizme karşı savaşta yan yana duruyoruz" dedi.
Bu arada saldırıya ilişkin haberler Avrupa basınında geniş yer bulmaya devam ediyor. Alman Bild gazetesi konu ile ilgili haberinde, "Her rezervasyon iptali teröristlere destek olur. Bombaların amacı da bu. Turistleri korkutmak ve ülkenin en önemli gelir kaynağını yok etmek" ifadelerine yer verdi.
Britanya'da yayımlanan The Times gazetesi, "Turistlerin Türkiye'yi bırakmaya niyetleri yok" diye yazdı. Gazete, saldırı sırasında Kuşadası'nda bulunan tursitlerin bile tatillerinden vazgeçmediklerini ifade ederek, Edinburglu Fiona ve Gordon çiftinin 'Biz Kuşadası'na tam 20 yıldır geliyoruz ve tatilimize devam etmekte kararlıyız' sözlerine yer verdi.
(Radikal, dha, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7523997523990

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.