@ismailsaymaz

Dayanışma, Twitter'la Türkiye'yi yönetmiş!

Dayanışma, Twitter'la Türkiye'yi yönetmiş!
Dayanışma, Twitter'la Türkiye'yi yönetmiş!
İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırladığı fezlekede, Taksim Dayanışması Platformu yasadışı bir örgüt gibi gösterildi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi
FATİH YAĞMUR / Arşivi

Gezi gözaltıları ile ilgili hazırlanan polis fezlekesinde, Taksim Dayanışması’nın 27 Mayıs’tan sonra Twitter hesabından yapılan duyurular sıralandıktan sonra platform, Twitter, Facebook ve internet sitesi üzerinden halkı sokağa dökmekle, Gezi Parkı’nı işgal edip kamusal alan olarak kullanılmasının önüne geçmekle, polisi kötülemekle, esnafı maddi zarar uğratmakla ve yaralamalara neden olmakla suçlandı. Deliller arasında, “Taksim Dayanışması” yazılı bir önlük de var.

Taksim Dayanışma üyeleri adliyeye sevk edildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün hazırladığı fezlekede Taksim Dayanışması, polise mukavemetle suçlandı. Fezlekede, Gezi Parkı olayları hakkında (Gezi Parkı’ndaki bazı ağaçların sökülmesi üzerine söz konusu yerde AVM inşa edileceği düşüncesiyle başta Taksim Dayanışma platformu, bölücü ve sol yapılar olmak üzere bazı STK’lar ve siyasi partiler tarafından yapılan eylemler” denildi. Taksim Dayanışması’nın yazılı, görsel ve sosyal medya üzerinden halkı Gezi Parkı’na çağırarak olayların büyümesinde aktif rol oynadığı iddia edilen Taksim Dayanışması’nın Twitter, Facebook ve internet adresinden yapılan duyurular için “kamu düzenini tehdit eden çağrılar” ifadesi kullanıldı.

TWİTTER... YİNE O 'BAŞBELASI'!
Fezlekede Taksim Dayanışması’nın olayların başladığı 27 Mayıs’tan 22 Haziran’a kadarki Twitter çağrıları altalta konduktan sonra gruba şu suçlamalar yöneltildi:

- Başta Twitter olmak üzere Facebook, ve çeşitli sosyal ve yazılı basın aracılığıyla İstanbul halkını Taksim Meydanı’na çağırıp kamu düzeni ve güvenliğini ciddi şekilde zarar verdi.

- Yapılan açıklamalar ve tweetlerle devletin polisi sanki düşman gibi lanse edilip (TOMA’ları kovaladık) vatandaş bu yönde yönlendirildi.

- Binlerce insanın Taksim Meydanı başta olmak üzere çeşitli meydanlara çıkmasına çalışıp, marjinal grupların provokasyonuna zemin hazırladı.

- Yaşanan müdahalelerde yüzlerce polis ve vatandaşın yaralanmasına neden olundu. Bu yaralamalara karşın çağrılar devam etti.

- Gezi Parkı ve çevresi işgal edilerek kamusal alan olarak kullanılmasının önüne geçildi.

- Beyoğlu, Şişli ve Beşiktaş ’ta trafiğin günlerce kapalı olmasına neden olundu.

- Bölge esnafının büyük ekonomik zarar görmesine neden oldu.

Fezlekede, Taksim Platformu adına açıklama yapan kişi ve grupları yönlendirenler olarak şu isimler gösterildi: TMMOB Başkanı Eyüp Muhcu, Semt Dernekleri Sözcüsü Cem Tüzün, Taksim Dayanışması’ndan Derya Karadağ, Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Beyza Metin, KESK Kadın Sekreteri Canan Çalağan, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu ve Şehir Plancıları Odası Şube Başkanı Tayfun Kahraman.

DAYANIŞMA TÜM ÜLKEYİ YÖNETMİŞ

Mimar Mücella Yapıcı’nın evinde yapılan aramada bulunduğu iddia edilen bir A4 kağıdına göre; "sendika.org", "video occupy", "hemzemin", "dayanisma.org", "gezi postası" ve "gezi hukuku" gibi internet sitelerinden yapılan çağrılarla "halk arasında kargaşa ortamı oluşturulduğu" da iddia edildi. Ayrıca yine evde çıktığı iddia edilen kimi notlara dayanılarak Taksim Dayanışması’nın tüm Türkiye ’deki eylemleri yönlendirdiği savunuldu.

TKP’Lİ BAŞ’A 'SOSYAL MEDYA' SUÇLAMASI

Fezlekede 8 Temmuz’da Taksim Dayanışması üyelerinin gözaltına alınmasıyla sonuçlanan olayda Ali Çerkezoğlu, Mücella Yapıcı, Beyza Metin, HDK Yürütme Kurulu Üyesi Ender İmrek ve Haluk Ağabeyoğlu için ‘olayları organize ettiği ve yönlendirdiği değerlendirilen kişiler’ ifadesi kullanıldı. TKP MYK üyesi Erkan Baş ve 9 kişi, "sosyal medya üzerinden valilik ve emniyet birimlerince Gezi Parkı ile ilgili alınan tedbirleri zorlayıcı ve halkı buraya gitmeleri yönünde kışkırtır nitelikte provokatif yazışmalar” yapmakla suçlandı. Ayrıca 9 göstericinin yıllar önce katıldıkları yasal eylemler fezlekeye kondu.

DAYANIŞMA ÖNLÜĞÜ DELİL OLDU


Şüphelilerden elde edilen deliller arasında baret, eldiven, gaz maskesi, güneş gözlüğü, deniz gözlüğü, makas, kırmızı bez, üzerinde ‘kudurmuş’ yazılı afiş ve Taksim Dayanışması yazılı önlük ve motosiklet kaskı yer aldı. Yalnızca bir kişide bilye ve sapan bulundu.

Fezlekede ayrıca 31 Mayıs’ta 81, 1 Haziran’da 106, 4 Haziran’da 82, 5 Haziran’da 65, 12 Haziran’da 55, 13 Haziran’da 1, 16 Haziran’da 175, 23 Haziran’da 27, 29 Haziran’da 11, 6 Temmuz’da 61, 8 Temmuz’da 50 kişinin gözaltına alındığı bilgisi yer aldı.


  http://www.radikal.com.tr/1141348114134813

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Taksim dayanışması.. - antiext

  Ben de olayların başından beri twitter ve facebook u sıkı takip edenlerdenim.. O parkın park olarak kalması için mücadeleye destek verenlerdenim, ancak düşünmeden, sorgulamadan da edemiyorum. Evet Taksim dayanışması halka Taksim'de toplanılması için durmadan çağrılar yaptı..Ancak bu çağrılar yayalaştırma çalışmasını iptalinin bilinmesine rağmen ve topçu kışlası projesinin iptal edilmesi biline biline yapılmaya devam etti. Bekle gör denseydi, sokaklar yerine mücadele sosyal ortamda, yazılı ve görsel basın da devam etseydi belki de ölümlerin bazıları olmayacaktı, Park açıldı, yayalaştırma projesi iptal, AVM olmayacak..Kurtarılmadı mı park ranttan? Benim Parka gitmek için taksim dayanışmasının çağrısına ihtiyacım yok artık sanırım !!

  12 Kişi hakkında Polis fezlekesi - pekseni

  Polis fezlekesinde, "esnafın maddi zarara uğratılması" da gösterilmiş. O zaman Polislere sesleniyorum: "Bütün geçimini esnaftan yaptığı beleşçilikle sağlayan arkadaşlarınızı derhal ihbar edin.Esnafın üzerinden geçindikleri yeter."

  Kadrolu savcilarimizin bilgilerine - ohabey

  Basbakan aciklamalariyla halk arasinda kargasa ortami hazirladi. Halki polise hedef olarak gosterdi. Polisin kanunsuz hamlelerini hakli gosterecek ifadelerle polisi suca tesvik etti. Kadorlu savcilarimizin bilgilerine.

  3-5 KİŞİ ÜLKENİN TAMAMINDA DİRENİŞİ YÖNETEBİLİYORSA... - m.rozbilen

  Diyelimki Taksim dayanışması dediğimiz 3-5 kişilik bir grup gezi eylemlerini yönetmiş olsun.Milyonlarca katılımcı koyun sürüsü gibi bu 3-5 kişinin peşine mi takıldı dersiniz? Bu,halkı aşağılamak,iradesiz ve yönetilme düşkünü saymak değil midir? Tam aksine herkes iradesiyle ve kimsenin gazına gelmeden bilinçli hareket etmiştir.Gözaltına alınabiliyorsa hepsi alınsın.3-5 kişi sadece kurban olur.Örgütlü toplumdan korkan korkaklar ancak bu gestapo tipi yollara başvurur.Demokratik bir devlete yakışmaz.Halk kişilerin hatalarının bedelini ödemek zorunda değildir.Gezide AVM,REZİDANS,TOPÇU KIŞLASI,ŞEHİR MÜZESİ (her neyse) yapma sorununu yaratan ne Taksim dayanışması ne de halktır.Gezi direnişini başlatan bellidir.

  Dümen mi düzen mi ? - mavi ve beyaz

  Kendi dümenlerini halka kamu düzeni olarak yutturmaya çalışıyorlar.Binlerce yaralı onlarca uzuv kaybı toprağa verilen beş can o kamu düzeninin hangi köşesine sıkıştırdıklarını görmeyen gözler kör olsun.

  KAMU DÜZENİ - hektor62

  Biri bana; Kamu düzenini bozmak derken kimlerin düzeni olduğunu izah edebilirmi ? Mesala evinin içine biber gazı atılan, kafası kırılan, gözleri ve benzeri organlarını kaybeden bunlar yetmezse şayet hayatını kaybeden gencecik insanların kamunun hangi kısmına dahil edildiklerini izah edeblirmi. Yemişim sizin kamu düzenini, düzenmi bıraktınız ülkede.

  ... - noelon

  sana oy vermeyen her tek kişi... sana biat etmeyen her tek kişi terörist ilan edildiğinde... meclisteki muhalefet partileri birer terörist örgüt ilan edildiğinde huzur bulacaksın RTE... anca o zaman huzur bulacaksın...!