Dayanışmaya kadın eli değdi

1986'da kuruldu
Kadınlarla çocukların yaşam koşullarını iyileştirmek amacıyla 1986'da kurulan Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV), 'İkinci El Bağış Kampanyaları'na yoğun ilgiden mutlu. Vakfın depoları geçen yıl giysi, ev eşyası, oyuncak ve kitaplarla doldu.
Almak da katkı
Bağışlanan eşylarla sağlanan gelir, vakfın çocuk yuvalarına aktarılıyor. Bağışta bulunmak kadar, bağışlanan eşyaları satın almak da ciddi bir katkı. Kampanyanın başarısı, kuruluşun yoksul kadın ve çocuklara yönelik diğer projelerinin güçlenmesi demek.
Diğer faaliyetler
Vakfın diğer çalışmaları şöyle: Kurulan atölyelerde kadınlara el becerileri kazandırılıyor ve ürünlerin satışıyla üreticilerin gelirleri artıyor. Verilen mikro kredilerle kadınlar kendi işlerini kurmaya yönlendiriliyor. Kadınların kooperatif kurması sağlanıyor.
Haber: TİMUR SOYKAN / Arşivi

İSTANBUL - Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı (KEDV), 'İkinci El Bağış Kampanyaları' düzenleyerek, kullanılmayan eskileri topluyor. Eskilerin satışından sağlanan gelir, KEDV'nin çocuk yuvalarına aktarılıyor. Bağışlanan giysi, mutfak eşyası veya bir oyuncak, bir masal kitabı oluyor. Üç yıldır düzenlenen kampanyaya ilgi, geçen yıl beklenenin çok üzerinde oldu. Vakfın depoları doldu, taştı. Üç ay bağış alımını durduran KEDV, satış sonucu yer açılınca tekrar bağış toplamaya başladı.
KEDV, 1986'da kuruldu. Vakıf 17 Ağustos sonrası depremle yerle bir olmuş kentlerde, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki yoksul bölgelerde, varoşlarda çalıştı. Atölyeler kurarak, ev kadınlarına yeni beceriler kazandırdılar. Kadınların ürettiği mum, yastık benzeri ürünleri satarak, geçim kaynağı yarattılar. Mikro krediler vererek, kadınların yatırımlarının önünü açtılar. Kadınların kooperatifler kurmasına öncelik ettiler.
Gelinlik bağışı
KEDV 2002 yılında bir bağış kampanyası başlattı. Kampanyaya, eski Türklerde yardımlaşma ve bereketi simgeleyen ağaçtan esinlenerek 'Nahıl' adı verildi. 'İkinci el eşyalarınızla bir yenilik bağışlayın' sloganlı kampanya sırasında toplananlar Okmeydanı Şişli Belediyesi deposunda satışa sunuldu. Depoyu 10 bin kişi ziyaret etti. Büyük ilgi üzerine, depo sürekli Nahıl Pazaryeri'ne dönüştü. KEDV de her yıl 'İkinci El Bağış Kampanyaları' düzenledi. Bağışların ayrıştırılması da, dar gelirli kadınlar için gelir kaynağı oluyor. Mayıs 2004'teki kampanyaya, beklenenin çok üzerinde bağış yapıldı. 70 yaşında bir kadın, yıllardır sandıkta sakladığı, kendisi için çok değerli olan gelinliğini, amacına saygı duyduğu vakfa verdi. Başka bir kadın, ölen annesinin tüm eşyalarını vakfın aracına yüklerken, "Annem de böyle yapılmasını isterdi" diyordu. Okul arkadaşları hep beraber bağış yaptı, Hollanda'dan gelen bir kadın, vakfın faaliyetlerinden etkilenerek valiz dolusu kıyafetini burada bıraktı. Vakfın, Varan Kargo ile yaptığı anlaşma sonucu, Türkiye'nin dört bir yanından ikinci el eşya toplandı. Diyarbakır'dan İstanbul'a bağış kargoları geliyordu.
Üçüncü kampanyada bağışlar o kadar arttı ki, KEDV deposu tamamen doldu. KEDV İktisadi İşletme Müdürü Semra Sepet, "İlgi artınca, yetişemez olduk. Ancak şimdi tekrar kampanyamızı başlatıyoruz. Özellikle kot pantolon, ceket, kazak ve mutfak eşyaları ilgi görüyor. Organizasyonu büyüteceğiz. Ayrıca yeni satış yerleri kuruyoruz. Gültepe'de dar gelirli kadınlar bir Nahıl dükkânı hazırlıyor" dedi.
Oyuncaklar çocuklara...
Beyoğlu Bekâr Sokak'taki Nahıl dükkânı ve pazaryerindeki satışın geliri, yoksul bölgelerde kurulan yuvalar için kullanılıyor. Daha önce dokuz yuva kuran ve bunları kadın kooperatiflerine devreden KEDV, Diyarbakır'da iki, Mardin'de bir yuvanın masrafını 'İkinci El Bağış Kampanyası' ile karşılıyor. Bağışlanan oyuncaklar, buradaki çocuklara gönderiliyor. Bir kutu eski giysi, onlarca çocuk için yeni kitap anlamına gelebiliyor. KEDV, kampanyaya gösterilen yoğun ilgi sayesinde, Mardin'de ikinci bir çocuk yuvası açmaya hazırlanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul öncesi eğitim müfredatının uygulandığı yuvalarda, çocukların anneleri çalışıyor. Bağışlar sayesinde yüzlerce anne ve çocuğunun hayatı değişiyor.
İlginç aksesuvarlar
Beyoğlu Bekâr Sokak'taki Nahıl dükkânında raflar bağışlanan giysiler ve dar gelirli bölgelerdeki kadınların ürettiği sabunlar, mumlar, doğal gıda ürünleri, seramiklerle dolu... Dükkânda bir de, doğal yemeklerin yapıldığı bir lokanta bulunuyor. Üretim sorumlusu Saniye Gülbay, "Pek çok insan, burada, hiçbir yerde bulamadığı zevkine uygun giysileri bulduğunu anlatıyor. Giysilerin pek çoğu, hiç kullanılmamış gibi. Çok ilginç eski giysi ve aksesuvarlara da rastlıyoruz. Fiyat da çok uygun" diyor.
'Hayatım değişti'
Nahıl dükkânında, hayatı KEDV ile değişmiş bir kadın çalışıyor. İki çocuk annesi 51 yaşındaki Ömür Ercan, ev hanımı olarak geçen uzun yılların ardından, artık aşçı. Eşinden bir yıl önce ayrılan Ercan, ekonomik sıkıntıdan, Nahıl dükkanında çalışarak kurtuldu. Müşterileri, onun yemeklerini çok beğeniyor. Ercan, "Ben burada, hayatları değişen, kendilerine yetebileceklerini anlayan kadınlar görüyorum. Vakıf, pek çok kadının hayatını değiştirdi. Ben de kendi ayaklarımın üzerinde durabileceğimi anladım. Kendime artık çok daha fazla güveniyorum" diyor.
Neler yapıldı?
KEDV, her yıl yaklaşık bin kadın ve çocuğun yararlandığı kadın ve çocuk merkezlerinde, çocuk bakım ve kadın eğitim hizmetleri veriyor. Kadınlar tarafından yönetilen bu merkezlerde, mahalle halkı ve yerel yönetim de katkı sağlıyor. Ayrıca, ev kadınlarının aktif iş hayatına girmeleri için yeni iş fikirleri bulunuyor, buna uygun eğitimler veriliyor. Vakıf, 17 Ağustos'tan sonra deprem bölgelerinde sekiz ayrı kadın ve çocuk merkezi, Kocaeli, Sakarya ve Düzce'de 'Kadın Çevre, Kültür ve İşletme' kooperatiflerini kurdu.