@ismailsaymaz

'DAYANIŞMA'YA ÖRGÜT SUÇLAMASI Tweet atmak suretiyle halkı eyleme teşvik

'DAYANIŞMA'YA ÖRGÜT SUÇLAMASI
Tweet atmak suretiyle halkı eyleme teşvik
'DAYANIŞMA'YA ÖRGÜT SUÇLAMASI
Tweet atmak suretiyle halkı eyleme teşvik
Gezi Parkı'nın 'açılıp kapandığı' pazartesi gözaltına alınan 50 kişiden 38'i bırakıldı. Taksim Dayanışma'dan 12 kişinin tutuklanması istendi.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi
FATİH YAĞMUR / Arşivi

Taksim’de pazartesi günü gözaltına alınan ‘Taksim Dayanışması’ndan aralarında mimar Mücella Yapıcı ve Dr. Ali Çerkezoğlu’nun da bulunduğu 12’sinin tutuklanması talep edildi. Yapıcı ve Çerkezoğlu’yla beraber beş kişinin ‘suç örgütü oluşturmak’la suçlandığı belirtildi.
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu 8 Temmuz’da ‘Gezi Parkı’nı törenle açmış, iki buçuk saat sonra da kapatmıştı. Açılıştan sonra parka girenler polislerce çıkarılırken, İstiklal Caddesi’ne de müdahale edilmişti. Olaylarda Taksim Dayanışması’ndan mimar Mücella Yapıcı, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu, Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Beyza Metin’in de aralarında olduğu 50 kişi gözaltına alınmıştı. Üç gün gözaltında tutulan 50 kişi dün Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne sevk edildi. Savcılık sorgusunun ardından 38 kişi serbest bırakılırken, Yapıcı, ve Çerkezoğlu’nun da aralarında olduğu 12 kişi tutuklanmaları talebiyle mahkemeye gönderildi. 

Eyleme teşvik ettiler 

Edinilen bilgilere göre Çerkezoğlu, Yapıcı, Beyza Metin, Ender İrmek, Haluk Ağabeyoğlu, ‘Twitter ve sosyal paylaşım ağları ile çeşitli sosyal, görsel ve yazılı basın aracılığıyla halkı Taksim Meydanı’nda toplanmaya ve yasadışı gösterilere katılmaya teşvik etmek ve bu gösterileri yönlendirmek’’le suçlandı. Bu beş kişinin TCK’nın 220. maddesi kapsamında suç örgütü oluşturdukları iddia edildi. Diğer yedi kişinin de gaz maskeleri, deniz gözlükleri, baretleri ile bir sapan ve bilyelerlerle izinsiz gösterilere katıldıkları veya polise direndikleri öne sürüldü. Savcılığın sevk yazısında ayrıca Gezi Parkı olaylarının kamu düzenini ve barışını bozan nitelikte boyutlara ulaşması ve süreğenlik göstermesi nedeniyle zanlıların tutuklanması talebi yer aldı. 

Müdahaleye rağmen çağrı 

Bu arada İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün hazırladığı fezlekede ‘Taksim Dayanışması’na yönelik suçlamalar sıralandı. Fezlekede, Gezi Parkı olayları hakkında ‘Gezi Parkı’ndaki bazı ağaçların sökülmesi üzerine söz konusu yerde AVM inşa edileceği düşüncesiyle başta Taksim Dayanışma Platformu, bölücü ve sol yapılar olmak üzere bazı STK’lar ve siyasi partiler tarafından yapılan eylemler’ denildi. Taksim Dayanışması’nın yazılı, görsel ve sosyal medya üzerinden halkı Gezi Parkı’na çağırarak olayların büyümesinde aktif rol oynadığı iddia edildi. Fezlekede Taksim Dayanışması’nın olayların başladığı 27 Mayıs’tan 22 Haziran’a kadarki Twitter çağrıları alt alta konduktan sonra gruba özetle şu suçlamalar yöneltildi: “Başta Twitter olmak üzere Facebook ve çeşitli sosyal ve yazılı basın aracılığıyla İstanbul halkını Taksim Meydanı’na çağırıp kamu düzeni ve güvenliğine ciddi şekilde zarar verdi. Yapılan açıklamalar ve tweet’lerle devletin polisi sanki düşman gibi lanse edilip (TOMA’ları kovaladık) vatandaş bu yönde yönlendirildi. Binlerce insanın Taksim Meydanı başta olmak üzere çeşitli meydanlara çıkmasına çalışıp, marjinal grupların provokasyonuna zemin hazırladı. Yaşanan müdahalelerde yüzlerce polis ve vatandaşın yaralanmasına neden olundu. Bu yaralamalara karşın çağrılar devam etti. Gezi Parkı ve çevresi işgal edilerek kamusal alan olarak kullanılmasının önüne geçildi. Beyoğlu, Şişli ve Beşiktaş ’ta trafiğin günlerce kapalı olmasına neden olundu. Bölge esnafının büyük ekonomik zarar görmesine neden oldu. Mimar Mücella Yapıcı’nın evinde yapılan aramada bulunduğu iddia edilen bir A4 kâğıdına göre; ‘sendika.org’, ‘video occupy’, ‘hemzemin’, ‘dayanisma.org’, ‘gezi postası’ ve ‘gezi hukuku’ gibi internet sitelerinden yapılan çağrılarla ‘halk arasında kargaşa ortamı oluşturulduğuda ileri sürüldü. Ayrıca yine evde çıktığı iddia edilen kimi notlara dayanılarak Taksim Dayanışması’nın tüm Türkiyedeki eylemleri yönlendirdiği savunuldu. 

Maske ve gözlük delil 


Şüphelilerden elde edilen deliller arasında baret, eldiven, gaz maskesi, güneş gözlüğü, deniz gözlüğü, makas, kırmızı bez, üzerinde ‘kudurmuş’ yazılı afiş ve Taksim Dayanışması yazılı önlük, motosiklet kaskı yer aldı. Bir kişide bilye ve sapan bulundu. Fezlekeye göre 31 Mayıs’tan beri 714 kişi gözaltına alındı.