Dayatma mı tercih mi?

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın önceki gün Samsun'da bir lokantada 'erkek protokol' ile otururken eşi Semiha Yıldırım'ın ayrı masada tek başına yemek yemesi tartışma konusu oldu.

ANKARA / İSTANBUL - Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın önceki gün Samsun'da bir lokantada 'erkek protokol' ile otururken eşi Semiha Yıldırım'ın ayrı masada tek başına yemek yemesi tartışma konusu oldu. Siyasiler ve kadın örgütlerinin tepki gösterdiği Yıldırım'dan konuya ilişkin açıklama akşam saatlerinde geldi. Yıldırım, eşinin kendi tercihiyle ayrı masada oturduğunu söyledi.
Semiha Yıldırım'ın erkeklerden ayrı masada oturmasına ilişkin tepkiler şöyle:
CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz: Ulaştırma Bakanı Yıldırım'ın eşinin ayrı oturması yeni bir toplumsal yapı arayışının sonucudur. Bakanın eşinin erkeklerle aynı masada yemek yemesi dinimize uymazmış gibi bir anlayışı yansıtıyor. Bu, çağdaş yürüyüşümüze karşı ilkelliğe götüren bir tavırdır.
Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği Başkanı Şenal Saruhan: Türk Ceza Yasası'na yeni bir yasa girdi. 'Ayrımcılık' başlığını taşıyan bir yasa. Bu yasayı parlamentodaki milletvekilleri çıkardı. Bu davranış önce bu yasaya aykırı. Bakan, her şeyden önce kendi karısına cinsiyet ayrımcılığı yapıyor.
Kadın Dayanışma Vakfı Kurucu Başkanı Prof. Leziz Onaran: Bu olay kadınların yalnızlığa itilmesinin çok güzel bir örneği. Karısını erkeklerin yanına oturtmayan erkek diğer erkeklere güvenmiyor mu?
Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Beyza Bilgin: Bu konuyu kadının erkek tarafından negatif ayrımcılığa uğraması olarak değerlendirmeyelim. Belki de kadını kendilerinden üstün görmüş ve bu yüzden ayrı masada yemek yemesini uygun görmüşlerdir.
Başkent Kadın Platformu Onursal Başkanı Dr. Hidayet Şevkatli Tuksal: Hanımının da böyle bir tercihi olmuş olabilir. Belki de eşi siyasete uzak durmak istiyor.
Prof. Kezban Hatemi: Başörtüsü yasağı devam ettiği sürece bu tür alternatifler ortaya çıkacaktır. Türkiye'de başörtülü kadın iki kere zor durumda. Belki de o masada özel bir konu konuşuluyordu.
Ayrımcılığa Karşı Kadın Hakları Derneği Başkanı Havva Kaplan: Bir iş gezisi olması dolayısıyla bakanın eşi kendi tercihiyle masaya oturmuşsa buna kimse müdahale edemez. Ama, eşinin tercihine bırakılmadan, ayrı yerde oturması uygun görülmüşse bu yanlış bir davranış.
Yıldırım: Eşim çok üzüldü
Bakan Yıldırım, Samsun gezisi sırasında eşinin ayrı masada yemek yemesine ilişkin açıklamayı Pegasus Havayolları'yı The Boeing Company'nin dün İstanbul'da düzenlenen toplantısında, gazetecilerin sorusu üzerine yaptı. Yıldırım'ın sözleri şöyle: "Benim hanım çok alçakgönüllü bir insandır. Yıllardır bu ülkede öğretmen olarak hizmet vermiştir. Bu haberden fevkalade üzüldü. Biz Samsun'a Başbakan ile programa gittik.
O programa gelirken Kavak ilçesi Şeyhler Köyü'nden bir minibüs kaza yaptı. Bir vatandaşımız vefat etti, 20 vatandaşımız yaralandı. Bu vatandaşlarımızı hastanede ziyaret ettim. Cenazeye katılmak için oraya gittim.
Cenazeden dönerken bir benzinlikte vedalaşmadan önce 'yemek ikram edeceğiz' dediler. Oturup yemeğe başladık. Hanım, 5 dakika sonra intikal etti. Davet ettiler, hanım dedi ki,' Lütfen kimse yerinden kalkmasın, kimseyi rahatsız etmek istemiyorum, ben şurada oturup yiyeceğim'. Olay bundan ibarettir. Bu olayı, altkimlik-üstkimlik, sosyolojik bir sorun gibi takdim etmeyi ben çok yadırgadım." (Radikal, aa)