DBP'li kadınlar şiddete karşı yürüdü

DBP'li kadınlar şiddete karşı yürüdü
DBP'li kadınlar şiddete karşı yürüdü
Şırnak'ta Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Kadın Meclisi, kadına yönelik şiddet ve İç Güvenlik Paketini yürüyüş ve oturma eylemiyle protesto etti.

RADİKAL - DBP İil binası önünde toplanan kadınlar, 'Tecavüzcü zihniyetin yasallaşmasına izin vermeyeceğiz' pankart açıp, 'Faşizme, darbeye geçit yok', 'Yasalarınız katliamların güvencesidir' yazılı dövizlerle, sloganlar atarak Cumhuriyet Meydanı'na yürüdü. Erkeklerin de katıldığı yürüyüşe, cadde üzerindeki bazı erkeklerin de destek verdiği görüldü. 

Meydanda toplanan kadınlar adına konuşan DBH Kadın Meclisi üyesi Reyhan Ögmen Tuver, kadına şiddetin ülkede artık insan onur ve haysiyetinin kabul edemeyeceği boyuta ulaştığını belirterek şunları söyledi: "Son günlerde mecliste onaylattırılmaya çalışılan, İç Güvenlik Paketi adı altında aslında kadına dönük şiddetin daha da meşrulaşacağı, insanların en demokratik tepkilerinin bile ortadan kalkacağı, çocuklarımızın ölüm haberlerinin tekrarlanacağı, yani halkın yaşam güvencesini hiçe sayan AKP 'nin diktatörlüğünü yasallaştıran bir pakettir. Yani devletin ve katillerinin güvencesinden başka bir şey içermemektedir. Bunun en somut örneği olarak mecliste paketle ilgili görüşmeler devam ederken, kadın özgürleşme iradesini sindiremeyen erkek aklı en son Kürt halkının iradesi olan kadın vekillere tahammülsüzlüğünü ahlaktan ve yoksun çirkin saldırılarla mecliste sergilemişti. Bizler devrimci, demokrat, yurtsever, özgür kadınlar olarak erkek aklının bu köhne zihniyetine karşı asla susmayacak her nerde ve ne şekilde olursa olsun değerlerimize karşı gelişecek olan saldırılara karşı mücadelemizi yükselteceğiz." 

Kadınlar daha sonra 5 dakikalık oturma eylemi yaparak dağıldı.
DHA-Ebubekir KARATOPRAK