DEDAŞ, 500 bin kişiyi susuz bıraktı

DEDAŞ, 500 bin kişiyi susuz bıraktı
DEDAŞ, 500 bin kişiyi susuz bıraktı
Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin (DEDAŞ) Diyarbakır'da elektrik borcu bulunduğu gerekçesiyle belediyelere ait su istasyonlarının elektriğini kesmesi üzerine 7 ilçede yaklaşık 500 bin kişi susuz kaldı.

RADİKAL - Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İdaresi (DİSKİ) Genel Müdürü Yaşar Sarı, DEDAŞ'in kendilerinden hayali, şişirilmiş ve mükerer fatura karşılığında çıkardığı borç için ödeme istediğini bunu kabul etmemeleri üzerine bütün kenti susuz bırakmak için trafodan parça söktüğünü öne sürdü. Sarı, "Trafonun parçasını gece bulduk ve çalıştırıyoruz. Zabıta ve kendi görevlilerimiz ile trafoyu kentin susuz kalmaması için koruyoruz. DEAŞ, kentin katı atık arıtma tesisinin elektriğini kesti, tesisi şimdilik jeneratörle çalıştırıyoruz" dedi.

"KRİZLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

DEDAŞ'ın geçmiş borçlarından dolayı Diyarbakır'da belediyelere ait su pampa istasyonlarının elektriğini kesmesi tepkiye neden oldu. DİSKİ Genel Müdürü Yaşar Sarı, dünden bu yana Ergani, Dicle, Çermik, Hani, Silvan, Bismil ve Kocaköy ilçelerindeki yaklaşık 500 bin kişinin susuz kaldığını söyledi. Sarı, "Şu anda gerçekten bir kriz ile karşı karşıyayız. Haksız bir kriz ve sorumsuzca yapılan bir . Şu anda 7 ilçemizin tamamının içme suyu kesik. Maalesef orada her hangi bir önlem alamadık. Şu anda 7 ilçemizdeki 500 bin nüfus dünden beri susuz" dedi.

Mardin ve ilçelerine su verilemiyor

Elektrik borcu taksitlendiriliyor

DİSKİ Genel Müdürü Yaşar Sarı, DEDAŞ'in atık suyunu aratan tesisin elektriğini de dünden beri kestiğini anlatırken, şöyle konuştu:
"Burası 1 milyon nüfuslu şehrimizin atık suyunu arıtan bir tesistir. Tek kuruş borcu olmayan tesisimizin elektriği sorumsuzca pervasızca kesilebiliyor. Dicle Nehri'nde çevre skandalı olmaması için son 24 saattir; her saat 200 litre mazot kullanarak jeneratör ile tesisi çalıştırıyoruz. Günlük 150 bin ton suyu burada arıtıyoruz. Bunu arıtmadan Dicle Nehri'ne bıraktığımız zaman bütün canlılar ve balıklar yok olacaktır."

"TRAFOYU ZABITA KORUYOR"

DEDAŞ ekiplerinin dün gece kenti susuz bırakmak için su pompalayan Dicle Barajı'ndaki kendilerine ait trafo merkezinin kapısını kırarak içeri girdiklerini ve yedek trafo parçasını sökerek götürdüklerini öne sürerken şöyle dedi:

"Özelleştikten sonra güncel tek kuruş su borcu olmayan pampa istasyonundan söz ediyoruz. Geçmişle ilgili yapılandırma ve protokollerle tamamının borcunu ödememize rağmen bu sorumsuzca davranış maalesef yapılıyor. Buna rağmen halkımız sıkıntı çekmesin, susuz kalmasın diye yine gece yedek parçalar bulup trafoyu devreye alıp kendi trafomuzu zabıta ve güvenlik elemanlarımız ile korumaya almaya çalışıyoruz."

DİSKİ Genel Müdürü Yaşar Sarı, DEDAŞ'ın her defasında hayali faturalarla ile kendilerinden para talep ettiğini, bunu hiç bir zaman kabul etmediklerini anlatırken, "Daha önce 18 ve 20 milyonluk iki faturayı inceleyerek birini 3 milyon diğerini 3 milyon 700 bine anlaşarak taksit ile ödedik. Üzerinde anlaştığımız hiçbir borcumuz kalmadı. Yasa ile devrolunan ve sorumluluk alanımıza giren gerek ilçe ve gerek beldelerin geçmişteki sorunları üzerinde yine bütün çabamız ve anlaşma istemlerimize rağmen hayali, yanlış ve mükerer faturalar gönderilerek bizden sürekli para talep edilmektedir. Bu haksız talepler bizi bugün bu noktaya getirmiştir."

Diyarbakır'da DEDAŞ tarafından elektriği kesilen ve günde kanalizyasyon suyunda 150 ton katı atık ayıklayıp Dicle Nehri'ne veren arıtma tesisinin müdürü Eşref Dağdelen, arıtma tesislerinin halk sağlığı açısından önemli bir yer tuttuğunu söyledi. Dağdelen, şöyle devam etti:
"Diyarbakır kanalizyasyon suları arıtıldıktan sonra verildiği yer Dicle Nehri'dir. Kentin sularının aratılmadan Dicle Nehri'ne verilmesi bir çevre sorunu olarak ortaya çıkıyordu. Dicle Nehri'nin fauna ve ekolojik denge olarak önemli bir yer tutuyor. DEDAŞ hattı tesis içinde değil 8.5 kilometre öteden kestiler. Kesinti yapıldığı andan itibaren acil jeneratör ile tesis çalıştırıyoruz. Jeneratörler ile bu tür tesisleri sürekli işletmek doğru değildir. Bu sorunun ivedi şekilde çözülmesi gerekiyor. Burada günlük 150 bin metre küp atık su tesise geliyor. Bazen yağışlı dönemde artıyor. Günlük tesis içinde biriktirilen atık miktarı günlük 150 tondur."
DHA-/Ferit ASLAN-Serdar SUNAR