Dede ve toruna kan davası kurşunu

Dede ve toruna kan davası kurşunu
Dede ve toruna kan davası kurşunu
Suruç'ta bayram şekeri almaya çıkan 79 yaşındaki Nahsan Türkmen ile 15 yaşındaki torunu Şahin Türkmen, cadde ortasında kan davalıları olan akrabaları 20 yaşındaki Mehmet Türkmen'in silahlı saldırısında yaşamını yitirdi.


ALİ LEYLAK / MEHMET EMİN ÖZTÜRK

Olay, dün saat 11.00 sıralarında Yıldırım Mahallesi Eski Tekel Caddesi’nde meydana geldi. Nahsan Türkmen ile torunu Şahin, olay yerinde yaşamını yitirirken, saldırgan Mehmet Türkmen ise köşe başında sigara içerek polisin gelmesini bekledi. Olayın duyulmasının ardından hastaneye akın eden Türkmen ailesinin çok sayıda ferdi ağıtlar yaktı.

‘Mübarek günü seçtim’
Saldırının ardından polise teslim olan Mehmet Türkmen’in Suruç İlçe Emniyet Amirliği’nde yapılan ilk sorgulamasında “Kan davamız var. Bugüne kadar iki taraftan altı kişi öldü. Son olarak üç yıl önce babam Hasan Türkmen öldürüldü. Bu olayın ardından Gaziantep’e yerleştik. Babam Kadir gecesi öldürülmüştü. İntikam yemini ettim ve bayram arifesini özellikle seçtim. Onlar babamın canını mübarek bir günde aldıkları için, ben de onların canını mübarek bir günde almaya yemin etmiştim. İntikamımı aldım ve babamın kanını yerde bırakmadım. Pişman değilim” dediği öğrenildi. ‘Tasarlayarak birden fazla adam öldürmek’ suçundan Adliye’ye sevk edilen Türkmen, tutuklandı. Tutuklanmasının ardından Türkmen, olası saldırı ihtimaline karşı, zırhlı polis aracı ile Şanlıurfa Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.