Dedektör köpekler uyuşturucuya geçit vermiyor

Narkotik şubenin 'Golyad' ve 'Körfez' adlı köpekler son üç yılda 334 kilo eroin ile 24 kilo esrar ele geçirdi


YELİZ MACAR

KOCAELİ - Kocaeli’de narkotik dedektör köpekler "Golyad" ve "Körfez"in son 3 yılda katıldıkları operasyonlarda 334 kilo eroin ile 24 kilo esrar ele geçirildiği bildirildi. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünce uyuşturucu madde aramalarında etkin rol alan narkotik köpekler, "Golyad" ve "Körfez", uyuşturucu kaçakçılarının korkulu rüyası oldu.

Ankara’da Gölbaşı Köpek Eğitim Merkezi’nde "pasif alarm" görev köpeği olarak yetiştirilen Golden Retriever cinsi "Golyad", 7 yaşında erkek ve 3 yıldan bu yana Kocaeli Emniyet Müdürlüğünün uyuşturucu operasyonlarında kullanılıyor.

"Golyad"ın eğitimcisi polis memuru İhsan Akça, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özellikle ev, araç ve gemi aramalarında kullanılan "Golyad"ın uyuşturucuyu bulduğu zaman oturarak tepki verdiğini söyledi.

İnsan üzeri arama özelliği de bulunan "Golyad"ın sakin bir köpek olduğunu ifade eden Akça, şunları kaydetti:

"Golyad, şimdiye kadar çok sayıda operasyonda kullanıldı ve başarı sağladı. Deneyimli bir köpek olan ’Golyad’, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleri ile ortaklaşa yürütülen operasyonlarda, ihbar üzerine yapılan gemi aramalarında kullanıldı. Şubemiz tarafından ’torbacı’ diye tabir edilen uyuşturucu satıcılarına yönelik, aralarında ’Aynalı Kozluk’ ve ’Aslan Pençesi’ gibi büyük operasyonların da bulunduğu çok sayıda operasyonda, ev aramalarında görev yaptı. Evlerde ’zulalanmış’ birçok hap ve esrarın ele geçirilmesinde önemli katkı sağladı."

Akça, Sakarya’da 2006 yılında katıldığı bir operasyonda yurt dışına çıkarılmak istenen bir tırın dorse tabanına "zulalanmış" 43 kilo eroini başarıyla bulan "Golyad"ın Sakarya Emniyet Müdürlüğünce ödüllendirildiğini de dile getirdi.

Her narkotik köpeğinin bir sicil kaydı bulunduğunu, bu kayıtta aldıkları eğitimler, katıldıkları operasyonlar ve yakalanmasında katkı sağladıkları maddelerin yer aldığını belirten Akça, narkotik dedektör köpeklerin teşkilatta bir süre görev yaptıktan sonra "emekliye" ayrıldıklarını bildirdi.

Akça, uzun süredir Emniyet teşkilatında görev yapan, "Golyad"ın 1 yıl içinde "emekliye" ayrılacağını kaydetti.

"KÖRFEZ" ZEKİ VE SERT KARAKTERLİ

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’nde 2 yıl önce göreve başlayan Alman kurt köpeği "Körfez" ise 4 yaşında, erkek narkotik köpeği. Eğitimcisi polis memuru Faruk Dinç, Gölbaşı Köpek Eğitim Merkezi’nde yetiştirilen "Körfez"in her türlü iklim şartlarına uyum sağladığını, zeki ve sert karakterli bir köpek olduğunu, ayrıca her mekanda arama yapabilecek eğitimleri aldığını belirtti.

Kocaeli’nin Derince ilçesinde Deniz Limanı Şube Müdürlüğü içerisindeki kulübelerde yan yana kalan "Golyad" ve "Körfez" hazır mama ile besleniyor, yalnızca narkotik maddeler için eğitim verildiğinden başka aramalarda kullanılmıyorlar. "Golyad" ve "Körfez"in katıldıkları çok sayıda operasyonda 334 kilo eroin ile 24 kilo esrar bulunmasına, yalnızca bu yıl düzenlenen 22 operasyonda 34 uyuşturucu tacirinin yakalanmasına, uyuşturucu nitelikli hap ve esrar ele geçirilmesinde katkı sağladıkları belirtildi. (aa)