Dedeye niyet toruna kısmet

Van'ın Gevaş ilçesinde 1974'te meydana gelen selde evleri zarar gören 30 afetzede için sözü verilen konutlar bu yıl sonunda teslim edilecek. "31 yıl bir ömürdür" diyen Gevaş Belediye Başkanı Nazmi Sezer, yine de ailelerin evlerine kavuşmanın sevincini yaşadığını söyledi. Binaların maliyeti 700 milyar TL. Ödemeler 20 yılda yapılacak.

VAN - Van'ın Gevaş ilçesinde 1974'te meydana gelen selde evleri zarar gören 30 afetzede için sözü verilen konutlar yıl sonunda teslim edilecek. "31 yıl bir ömürdür" diyen Gevaş Belediye Başkanı, yine de ailelerin eve kavuşmanın sevincini yaşadığını söyledi.
Gevaş Belediye Başkanı Nazmi Sezer, ilçede 31 yıl önce Orta Mahallesi'nde meydana gelen selde 30 evin zarar gördüğünü belirtti. Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü'nün incelemeleri neticesinde 30 afetzeyedeye konut yapılmasının kararlaştırıldığını anlatan Sezer, "Ancak süreç içinde istimlak bedelinin artması, dönemin hükümetleri ve bürokratik engeller nedeniyle bu konutlar yapılamadı. Aileler nezdinde çeşitli girişimlerde bulunuldu. Ancak ailelerin önüne çeşitli engeller çıktı. Onlar da bu engelleri aşamadılar" dedi.
Yapımı bu yıl başladı
Sezer, bu yılın başında hükümet tarafından ilçenin Karşıyaka Mahallesi'nde 15 dönümlük arazide 30 konutun yapılmaya başlandığını, ayrıca 18 yıl önce Van Gölü'nün kabarmasıyla oluşan afette evi zarar gören üç aileye de aynı yerde ev yapıldığını söyledi. Evlerin yıl sonunda teslim edileceğini söyleyen Sezer, şöyle konuştu: "Konutların büyüklüğü projede 78 metrekareydi. Firma bunu 110 metrekareye çıkararak masrafları kendisi karşıladı. Zaten bu kadar küçük evler pek rağbet görmüyor. Bunun dışında evlerin ayrıca ısıtma sistemi var. Binaların yapımı 700 milyar liraya mal olacak. Ödemeler 20 yılda yapılacak. İnşaat, Bayındırlık ve İskân Müdürlüğü denetiminde devam ediyor."
'Bürokratik engel var'
31 yıl sonra bile konutların aileleri sevindirdiğini anlatan Sezer, "31 yıl bir ömürdür. 31 yıldır afetzede olmuş insanların beklemeye tahammülleri ve süreleri olmaz. Bürokrasi ve siyasi engeller içerisinde bu tür yatırımların geç kaldığına inanıyoruz. Bir karar varsa o karar zamanında ve sürecinde bitirilmeli" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7588197588190

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.