'Dedi-demedi' tartışması

Başbakanlık Konutu'nda önceki akşam AB ülkelerinin büyükelçilerine verilen yemekte, dönem başkanı adına konuşan Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Sjörd Gösses'in Güneydoğu'daki operasyonlarla ilgili değerlendirmede bulunup bulunmadığı tartışma konusu oldu.

ANKARA - Başbakanlık Konutu'nda önceki akşam AB ülkelerinin büyükelçilerine verilen yemekte, dönem başkanı adına konuşan Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Sjörd Gösses'in Güneydoğu'daki operasyonlarla ilgili değerlendirmede bulunup bulunmadığı tartışma konusu oldu. Başbakan Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, yemekte konunun gündeme gelmediğini açıklarken, Gösses, Güneydoğu'yla ilgili ifadelerin bulunduğu metni tamamen okuduğunu söyledi. Yemekteki bir Türk diplomat da, Gösses'in sözlerini doğruladı.
'Konuşulsa cevap verirdim'
Yemeğe ilişkin ayrıntıların basına yansımasının ardından Erdoğan, kendisine yöneltilen bir soru üzerine, Güneydoğu'daki operasyonların gündeme gelmediğini belirterek "Büyükelçilerin bu konuyla ilgili konuşması olmadı. Dağıtılan metinde vardı. Bana da arkadaşlar bugün gösterdiler. Konuşulsaydı gereken cevabı verirdim" dedi. Erdoğan, dün Lübnan'a hareketinden önce de konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:
'Hiçbir elçi değinmedi'
"Güneydoğu'daki operasyonlarla ilgili yemekte büyükelçilerden hiçbir tanesinin konuşması olmadı. Bugün (dün) dağıtılan yazılı metinde böyle bir ifadenin geçtiğini öğrendim. Dün akşamki yemekte böyle bir şey söylenmiş olsa, ben bu operasyonların gereğini, bundan sonra da terör örgütü oradaki o anlayışını sürdürdüğü sürece operasyonların devam edeceğinin gereğini kendilerine anlatırdım. Ve bunu bir görev olarak anlatırdım. Bu bir lütuf değil. Bulunduğum makamın gereğidir zaten. Bunu yapmak durumundayım."
Gül: Yanımda oturuyordu
Tartışma Britanya Büyükelçiliği'nin dün akşam verdiği resepsiyona da damgasını vurdu. Dışişleri Bakanı Gül, "Büyükelçi yemekte benim yanımda oturuyordu. Bunları sorunca 'Orada terör var' dedim. Konuşmasında o da bunları çıkardı" diye konuştu. Ancak Gösses, gazetecilere "Ben elimdeki metni tamamen okudum" dedi. Yemeğe katılan bir Türk diplomat, da Gösses'in metinden bir konuşma yaptığını, bu sırada Güneydoğu'yla ilgili eleştirilerde bulunduğunu doğruladı. Ancak diplomat, toplantıda kulaklık aracılığıyla simültane çeviri yapıldığını belirterek, büyükelçinin yaptığı vurguların aynı güçlü ifadelerle Erdoğan'a iletilmemiş olabileceğini anlattı.


    http://www.radikal.com.tr/7492747492740

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.