Dedikodunuz batsın

Çocukken dini nikâh
Aysel Elmastaş altı yıl önce, 13 yaşındayken Cumali Karakoç'la dini nikâhla evlendi. Tarsus'a yerleşen çiftin bir çocuğu oldu. Cumali askere gitti, Aysel Mersin'de babasının yanına. Karakoç ailesi buna kızdı ve gelinlerinin aleyhine dedikodular yayıldı.
Aysel'in ailesi çöktü
Cumali askerlik dönüşü ailesinin 'ayrıl' baskısına direndi. Çocuk altı yaşına gelmişti, kimliği yoktu; resmi nikâh kıyıldı. Cumali'nin amcaoğlu Hasan Karakoç, nikâhtan üç gün sonra Aysel'i sokakta bıçakla öldürdü. Aysel'in ailesi perişan: Batsın bu töre!
Haber: FATİH KARAÇALI / Arşivi
TOLUNAY DUMAN / Arşivi

MERSİN/ADANA - Henüz 13 yaşındayken kaçtığı Cumali Karakoç'la üç gün önce resmi nikâh kıydıran Aysel Karakoç, eşinin kuzeni tarafından öldürüldü. Cinayete yıllardır Aysel Karakoç'un 'namus'u hakkında ileri geri konuşan, ama oğullarını ondan ayıramayan Karakoç aile meclisinin karar verdiği öne sürüldü.
Aysel Elmastaş (Karakoç), Diyarbakır'da altı yıl önce Cumali Karakoç'a kaçtı. Tarsus'a yerleşen çiftin bir de çocukları oldu. İnşaat işçisi Cumali Karakoç, askere gidince Aysel Elmastaş Mersin'de babası Fehti Elmastaş'ın yanına yerleşti. Genç kadının babasının yanında oturması, Karakoç'un yakınlarının tepkisine neden oldu, 'başka erkeklerle düşüp kalktığı' dedikoduları çıktı. Cumali, askerliğini tamamlayıp Tarsus'a dönünce, aile, bu beraberliği bitirmesini istedi. Cumali aldırmadı.
Bu arada hâlâ bir nüfus kâğıdı olmayan oğullarının okul çağı geldi. Aysel Elmastaş, resmi nikâh istedi. Cumali Karakoç, 'Nikâhsız da nüfus kâğıdı alınır' deyince, kavga çıktı. Karakoç ailesi, gelinleriyle ilgili iddiaları sürdürünce, kavga bitmek bilmedi. Genç kadın geçen hafta oğlunu alıp Mersin'e, babasının yanına gitti.
Sekiz bıçak darbesi
Ertesi gün kayınpederinin yanına giden Cumali Karakoç, "Karımı seviyorum. Nikâh da kıyacağım" diyerek dönmesini istedi. Nikâh kıymaları şartıyla kızlarının gitmesine izin veren aile, işlemlerini başlattı. Çift, üç gün önce Tarsus'ta nikâh kıydırdı.
Gelinlerinin soyadlarını da almasını hazmedemeyen Karakoç ailesi, iddiaya göre, gelinlerini öldürmeye karar verdi. Cumali Karakoç'un aynı zamanda eniştesi olan amca oğlu 35 yaşındaki Hasan Karakoç, önceki gün saat 19.00 sıralarında bakkaldan ekmek alıp, evine dönen Aysel Karakoç'u evlerinin önünde sokak ortasında 8 yerinden bıçaklayıp, kaçtı. Çığlıkları duyup dışarı çıkan Cumali Karakoç, kanlar içinde gördüğü eşini Tarsus Devlet Hastanesi'ne götürdü. Genç kadın, çabalara rağmen kurtarılamadı. Olaydan sonra katil zanlısı Hasan Karakoç ile birlikte Cumali Karakoç da gözaltına alındı.
'Eşimi seviyorum'
Cumali Karakoç ifadesinde, "Benim aile meclisinin kararından haberim yok. Ben eşimi seviyorum. Böyle bir olay olmamalıydı. Biz ömür boyu bu evliliği sürdürmeyi düşünüyorduk. Üç gün önce nikâh kıymıştık" dedi.
Cinayet anında alkollü olduğu öne sürülen katil zanlısı Hasan Karakoç ise sokakta Aysel Karakoç'a rastladığını belirterek, "Biraz konuştuk. Bana küfretti. Kendimi kaybettim, bıçakladım, öldürdüm" diye konuştu.
Aysel Karakoç'un eniştesi Metin Kılıç, cinayetin töreler gereği işlendiğini öne sürerek, "Bir insanın canına kıymak töre olamaz. Cumali ile Aysel birbirlerini seviyorlardı. Baldızım çocuğunun geleceği için nikâh istedi diye öldürüldü. Üç hayat birden karardı. Olmaz olsun böyle töre" dedi.