Defineci buluyor arkeolog izliyor

Defineci buluyor arkeolog izliyor
Defineci buluyor arkeolog izliyor

Urartuların sırları mezarlarda gizli.

VAN - Urartulara ait 3 bin yıllık Kalecik Kalesi’nde çalışmalar yapan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Rafet Çavuşoğlu, “Defineciler 25 mezar bulup tahrip ettiler, bizler onların buldukları mezarlarda inceleme yapıyoruz, şimdiye kadar üniversite olarak bulduğumuz bir Urartu mezarı yok” dedi.
Çavuşoğlu’na göre sorun, Kültür Bakanlığı’ndan kazı izinlerinin geç gelmesi: “İzinler nisan ve mayısta çıksa toprak yumuşak ve mezarların yerleri belli oluyor. Defineci bunu iyi biliyor eliyle bırakmış gibi buluyor. Bir gecede mezarı boşaltıyor.”
Mezarlar 3 bin yıl önce ölen insanlar hakkında ayrıntılı bilgiler veriyor: “Urartuların ortalama ömürleri 50 yıl. Omuriliklerinden çok ağır işlerde çalıştıklarını tespit ettik. Diş çürükleri yok denecek kadar az. Süt ve süt ürünlerinden çok güzel faydalandıklarını tespit ettik. En önemli özelliklerden biri de takıları erkekler ve kadınların ortak kullanması. Erkeklerin kolye, bilezik ve küpe taktıklarını görüyoruz. Kadınların saçlarına çok iyi baktıklarını tespit ettik. Aslında mezarları ilk biz açmış olsak daha fazla bilgiye ulaşmış olacağız.” (aa)