'Definenin yerini gösteren' lambalar alıcı bekliyor!

'Definenin yerini gösteren' lambalar alıcı bekliyor!
'Definenin yerini gösteren' lambalar alıcı bekliyor!

Antikacı Osman Yıldırım: ?Efsane fos çıktı, lambalar elde kaldı.? FOTOĞRAF: VEDAT DOĞAN / AA

KAYSERİ - Definenin yerini gösterdiği söylentisiyle fiyatı 10 kata kadar artan lüks lambasının efsanesi hüsranla sonuçlandı.
Bir süre önce kaçak kazı yapanlar arasında ‘lüks lambalarının hava basıncını gösteren manometrelerinin, define bulunan bölgede titreyerek sinyal verdiği’ söylentisi yayıldı. Şehir efsanesi haline gelen, kulaktan kulağa, ilden ile yayılan bu söylenti sonucu, eski eşya satıcıları ve antikacılar yoğun şekilde lüks lambası satmaya başladı. Piyasada 100-150 liraya satılan lüks lambalarının fiyatı, yoğun talep sonucu bir anda 500 liraya, bazı illerde de 1000 liraya kadar çıktı. Şehirlerde lüks lambası bulamayan kimi define meraklıları, ilçelere ve köylere kadar giderek lüks lambası toplamaya başladı.
Gece yaktıkları lüks lambalarını maden arama dedektörü gibi kullanan define avcıları, günlerce süren aramalardan bir sonuç alamayınca, umutlarını yitirerek bu yöntemi bıraktı. Yüksek fiyatlarla satın alınan lüks lambaları da şimdi yeniden eski eşya satıcılarında ve antikacılarda tanesi 100 liraya alıcı beklemeye başladı.
Yaklaşık 50 yıldan beri eski eşya ve antika eşya alım satımı yapan Osman  Yıldırım, define arayanların rağbet ettiği lüks lambalarından dört ay önce elinde hiç kalmadığını, şimdi ise lüks lambası satmak için müşteri bulamadığını anlattı. Defineciler arasında yayılan söylentinin aslının olmadığını, ancak lüks lambası satışlarının bir dönem çok hareketlendiğini belirten Osman Yıldırım, şu bilgileri verdi:
“Lüks lambalarının depolarının üzeride bulunan, hava basıncını gösteren manometrelerin içerisindeki civanın definenin yerini gösterdiği ve titrediği dedikodusu tamamen asılsız çıktı. Bundan dört ay önce piyasada satmak için lüks lambası bulamıyorduk. İstanbul’dan bile Kayseri’ye lüks lambası almaya gelenler oldu. Şimdi defineciler ellerindeki lüks lambalarını getirip ucuza geri satıyorlar.” (aa)