Defne Joy Foster davasında sürpriz tanık

Defne Joy Foster davasında sürpriz tanık
Defne Joy Foster davasında sürpriz tanık
Kerem Altan hâkim karşısına çıkarken mahkeme Defne Joy Foster'ın kaşının üzerinde yara içi nedeniyle otopsi doktorunu tanık olarak çağırdı.Defne Joy Foster davasında Kerem Altan hâkim karşısına çıkarken mahkeme, genç sunucunun kaşı üzerine yara olduğunu belirterek, otopsiyi yapan doktorun gelecek celse tanık olarak dinlenilmesine karar verdi.

Sunucu Defne Joy Foster’ın evinde hayatını kaybettiği Kerem Altan’a, ‘yardım yükümlülüğünü yerine getirmemek suretiyle ölüme neden olmak’ suçundan 3 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın 3. duruşması görüldü.

Anadolu 36. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya Defne Joy Foster’ın annesi Hatice Foster, tutuksuz sanık Kerem Altan ve taraf avukatları katıldı. İlk celse savunması alınan ancak müşteki avukatlarının duruşmada olmaması ve yaşanan hakim değişikliği nedeniyle duruşmada tekrar ifade veren Altan, olay günü eve gece 03.00 sularında geldiklerini belirtti.

Eve geldikten sonra Foster’a votka ve yiyecek bir şeyler ikram ettiğini ifade eden Kerem Altan, “Eve geldikten 45 dakika kadar sonra Defne’den hırıltılar geldi. Hemen banyoya götürüp yüzünü yıkadım. Banyoya soktum. Fazla alkol nedeniyle sızdığını düşündüm. Bilinci yerinde değildi, baygın gibiydi. Kendisini taşımaya çalıştım ama taşıyamadım. Evin yanındaki kliniğe gittim, kapalıydı. Başka hangi kliniğe gidebileceğimi sordum, diğer bir kliniğe yönlendim ve orası da kapalıydı” dedi.


‘NEDEN AMBULANSI ARAMADIN?’ 

Bu sırada hâkim Mehtap Yılmaz ise Altan’a yönelik, “Daha önce alkol komasına giren birini gördün mü? Bilinç kaybı ne kadar sürdü? Neden ambulansa telefon açmadın?” diye sorular sordu. Defne Joy Foster’ın o an hayati bir tehlike taşıdığını anlamadığını belirten Altan şu yanıtı verdi:
“Daha önce tanıdığım bir insan değildi. O gece tanışmıştık. Daha çabuk ulaşırım düşüncesiyle telefonla aramaktansa polikliniğe gittim. Nabzını da kontrol etmedim. Evden çıkmamla dönmem arasında yarım saat geçmiştir. Kendisini tekrar kontrol ettim ve ambulansı çağırdım. Ben eve dönene kadar da ayılmış olabileceğini düşündüm. Defne fenalaşınca birkaç kişiyi aradım ama ulaşamadım. Oyalanmadım ve hiçbir şekilde oturup da beklemedim.”

Tutuksuz sanık Kerem Altan’ın savunmasının ardından söz alan müşteki vekilleri Ayşegül Mermer ve Ersan Taştekin, Foster’ın otopsi raporuna göre başının üzerine bir yara olduğunu belirtti. Kerem Altan ise o gece bir tartışma yaşamadıklarını, öyle bir yara olup olmadığını bilmediğini ifade etti.

Bunun üzerine avukat Mermer, Defne Joy Foster’dan hırıltıların gelmesi ile sanığın hastane aramak için evden çıktığı sürenin uzunluğuna değinerek,“Bu kadar uğraşmak zorunda mıydınız? Bunları yapacağına neden ambulansı aramamış” dedi ve Adli Tıp Kurumu’ndan Foster’ın ölümünde erken müdahalenin hayat kurtarıp kurtaramayacağı yönünde rapor aldırılmasını talep etti.

ANNEDEN ALTAN'A SUÇLAMA

Avukatların beyanlarının ardından söz alan Defne Joy Foster’ın annesi Hatice Foster, “Ayakta konuşmak istiyorum. Böyle daha güçlüyüm. 45 kilo olan kızımı taşıyamamış. Elinde telefon sokak sokak gezmiş. Evlat kaybı bu, hiçbir şeye benzemiyor. Hakime hanım sizin evladınız var mı? Yanlış yaptı. Böyle kültürlü bir adam nasıl aklına getiremez” dedi.

Bu sırada söz alan Kerem Altan’ın avukatı Veysel Ok ise “Müştekilere bu davanın bir insan öldürme davası olmadığı hatırlatılsın. Ne taksiren ne de kasten bir cinayet davası değildir bu. Maktul genç kişiliği ve enerjik hareketleriyle bilinen birisiydi ve dans yarışmasına da katılmıştır. Astım hastası olduğunu kimse bilemezdi. Astım hastası olup olmadığı yarışma yapımcılarına ve dans hocalarına sorulsun” dedi.
Hatice Foster ise “Acun Ilıcalı biliyordu” şeklinde cevap verdi.

KURTARILABİLİR MİYDİ?

Mahkeme, Defne Joy Foster’ın otopsi raporunda kaş üzerine yara izinin belirtilmiş olduğunu vurgulayarak gelecek celse otopsiyi yapan doktorun tanık sıfatı ile dinlenilmesine ve dava dosyasının Adli Tıp Genel Kurulu’na gönderilerek Foster’in ölümünün, erken müdahale olması halinde engellenip engellenemeyeceği konusunda rapor istenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

ŞOKE EDEN ÖLÜM

İstanbul Kadıköy’de Kerem Altan’a ait evde 2 Şubat 2011’de hayatını kaybeden Defne Joy Foster’ın ölümü ile ilgili Kadıköy Cumhuriyet Savcılığı, Kerem Altan’ın kusurunun olmadığını belirterek takipsizlik kararı ile dosyayı kapatmıştı.

Defne JoyFoster’ın ailesinin avukatları takipsizlik kararına itiraz etti. Üsküdar 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde incelenen itiraz da red edildi.
Dosya daha sonra Yargıtay 12. Ceza dairesi tarafından incelendi. Darire, soruşturmanın hukuka aykırı olarak takipsizlik kararı verildiğini belirterek, Kerem Altan hakkında delillerin toplanması ve incelenmesine karar verdi.

Altan hakkında “yardım yükümlülüğünü yerine getirmemek suretiyle ölüme neden olmak” suçundan, 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

(İSTANBUL DHA)