Değişen dünyada kilit ortaklar

Değişen dünyada kilit ortaklar
Değişen dünyada kilit ortaklar
Haber: José Antonio Meade Kuribreña / Arşivi

Meksika ile Türkiye ’nin, aralarındaki 12 bin kilometreye rağmen paylaştıkları ortak özellikler, bizi daha derin ve daha etkin bir ilişkiye çağırıyor. Tarih ile coğrafyanın kesişmesiyle şekillenen her iki ülke, özünde, kültürler arasında köprü niteliğinde. Avrupalı ve Amerikan yerlisi halkların harmanı olan Meksika’nın bir ayağı Kuzey Amerika bir ayağı Latin Amerika’dır. Asya, Ortadoğu ve Avrupa’nın birleştiği noktadaki Türkiye, eski bin yıldan yeni bin yıla Doğu ile Batı’nın kavuşmasının simgesidir.
Bugün yollarımız mütemadiyen iç içe geçiyor. G20 ve OECD üyeleri olarak, bu ve benzeri forumlarda genellikle ortak pozisyonlar benimsiyoruz. Ekonomilerimizi, ihracat odaklı güç merkezlerine dönüştürdük. 

İstanbul ’da ofis

Her iki ülkenin de büyük ve görece genç nüfusu var. Eğitimde yüksek standart ve nitelikli işgücü paylaştığımız önceliklerimiz. Orta sınıfın güçlenerek yükselişini teşvik ediyoruz. Bu benzerliklere rağmen, Türkiye ile Meksika, ilişkilerinin tam potansiyelinin farkında değil. Yaklaşık yılda 1 milyar doları bulan ticaret hacmimiz, birleşik ekonomik gücümüzün bir yansıması olamaz.
Meksika, Türkiye ile ilişkileri çok ciddiye alıyor. İhracat ve yatırım teşvik kurumumuz ProMexico, İstanbul’da bir ofis açtı. Türkiye Ekonomi Bakanlığı’nın Meksika’yı öncelikli hedef olarak belirlemesinin bir göstergesini oluşturduğu Ankara tarafından ilişkilerin ciddiye alınmasını da memnuniyetle karşılıyoruz.
Ama ilişkimizin gerçekten yakınlaşması için toplumsal ve kültürel bağlarımızı da güçlendirmemiz gerek. Türkiye her zaman yurttaşlarımızın hayal gücünü cezbetmiştir. Lakin 3.7 milyon turistimizin çok küçük bir kesiti, Türkiye’yi her yıl ziyarete gidiyor. Aynı şekilde, Meksika’nın doğal güzellikleri, İspanyol öncesi tarihi ve canlı modern şehirleri Türkiye’den herkesin zevk alacağı bir şeyler sunuyor. Devlet Başkanı Peña Nieto’nun hükümeti, Türkiye’yi en yüksek önceliklerden biri görüyor.
Peña Nieto’nun eylülde planlanan ziyareti, Meksika’dan Türkiye’ye devlet başkanı düzeyinde ilk ziyaret olarak, ilişkilerde yeni bir çağ açacak. Benzerliklerimiz, paylaştığımız şimdiki zaman ve parlak gelecek düşünüldüğünde, gerçekleşmesinin artık tam zamanı.