Değnekçiye 5 milyar

Karayolları Trafik Yasası tasarısında yapılacak değişikliklerle, otopark mafyasına 3-6 ay arası hapis cezası ve 5 milyar liraya kadar para cezası getirilecek, yayaya yol vermeyen şoför cezalandırılacak.

ANKARA - Karayolları Trafik Yasası tasarısında yapılacak değişikliklerle, otopark mafyasına 3-6 ay arası hapis cezası ve 5 milyar liraya kadar para cezası getirilecek, yayaya yol vermeyen şoför cezalandırılacak.
TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Ziyaeddin Akbulut, alt komisyondaki tasarıyı yeniden ele alarak, ABD ve Avrupa ülkelerinde yerleşmiş bazı uygulamaları da tasarıya ekleyeceklerini söyledi. Tasarıda, yetkisi olmadığı halde park ücreti toplayanlara 3-6 ay arası hapis ve 340-684 milyon arası para cezası verilmesinin öngörüldüğünü, ancak bunu yeterli bulmadıklarını belirten Akbulut, "Hapis cezasının yanında ağırlaştırılmış para cezası da olmalı. Önergeyle otopark mafyası için 2 milyardan 5 milyara kadar para cezası getireceğiz" dedi. Akbulut'un verdiği bilgiye göre öngörülen diğer düzenlemeler şöyle:
Geçiş üstünlüğüne sınır: Ambulans ve itfaiye aracı gibi geçiş üstünlüğü olan araçlar görev yerlerine ulaşmak için neredeyse hokkabazlık yapıyor. Bu araçların kaldırıma çıktıklarını, trafik akışını riske attıklarını görüyoruz. Evlere şenlik bir görüntü. Ambulans ve itfaiye araçları karayoluna çıktıkları an diğer araçların yolun en sağına yanaşmaları ve yolun hemen açılması için yeni düzenleme yapılacak.
Öğrenci güvenliği: Öğrenci servislerinin yan tarafında, durduğu zaman kırmızı stop lambası yanması ve hemen önünden otomatik bariyer
açılması zorunluluğu getirilecek. Bunu araç sahipleri yaptıracak. Bariyelerler çocuklarla yol arasına inecek ve çocuk doğrudan yola çıkacak. Öğrenciler inerken trafik duracak.
Gönüllü okul güvenlikçileri: Öncelikle memur emeklisi ve kadınların arasından seçilecek kişilere özel bir giysi verilecek. 2-3 aylık eğitimden geçirilecek bu kişiler çocukların okuldan çıkışı ve girişi sırasında trafik polisinin görevlerini üstlenecek.
Polise ambulans çağırma görevi: Olay yerine gidecek trafik polisi, o bölgede görev yapan itfaiye ve ambulansı da birlikte götürecek. Vatandaşlar ambulansı ve itfaiyeyi ayrı ayrı çağırmak zorunda kalmayacak.
Olay yerine bu araçların hepsinin birden ulaşması sağlanacak. O polisin görev alanındaki itfaiye ve ambulans gelmiyorsa cezai işlem yapılacak.
Öncelik yayaların...
Yayaya yol vermeyene ceza: Yaya, yaya kaldırımları dışında bile geçmek istediğinde araçlar duracak. Yaya motorlu araçlara değil, motorlu araçlar yayalara yol verecek. Yayaya yol vermeyene ceza verilecek.
Tescil ücretsiz olacak: Sürücü belgesi ve aracı tescil ettirme işlemi sadece ikamet edilen yerde değil, istenilen her yerde yapılabilecek. Trafik ve plaka tescil belgelerinden ücret alınmayacak.