DEHAP'a soruşturma

Bakanlık, Bozüyük'te yaralananları karşılayan DEHAP lideri Bakırhan hakkında 'suç işlemeye tahrik'ten işlem yapılmasını istedi, soruşturma açıldı.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Adalet Bakanlığı, Bilecik'in Bozüyük ilçesinde yaşanan olayla ilgili faturayı DEHAP'a kesti. Bakanlık, olaylarda yaralananları Ankara'da karşılayan DEHAP lideri Tuncer Bakırhan hakkında işlem yapılması talimatı verdi. Ankara Başsavcılığı da soruşturma açtı. Bakırhan, bakanlığı olayları çıkaran ve onlarca insanı ağır şekilde yaralayanlar ve buna göz yumanlar yerine kendilerini ihbar ederek taraflı davranmakla suçladı ve "Kimseyi suça kıştırtmadık, işlenen suçtan mağdur olanlara 'geçmiş olsun' dedik, barışçı demokratik haklarını savunduk" dedi.
Bu ayın başında İmralı'da hükümlü bulunan Abdullah Öcalan'a destek amacıyla Gemlik'te yapılmak istenen kitlesel basın açıklamasına izin verilmemiş, bu amaçla yola çıkanları taşıyan otobüsler 5 Eylül'de Bozüyük'te durdurularak tahrip edilmişti. Onlarca kişinin yaralandığı toplu linç girişimine sahne olan ilçedeki gerginlik ertesi gün de sürmüştü. Ardından yaralılar, Ankara'da DEHAP Genel Merkezi'ne gelmişti.
Bakırhan da bu topluluğa hitaben bir konuşma yapmıştı. Bakırhan, bu konuşmada söylendiği öne sürülen, "Üç beş taşla geri çekilmeyiz, daha büyük mitinglerde, eylemliliklerde buluşacağız" sözlerini servise koyan haber ajansına gün içinde "Ben böyle bir şey söylemedim" diyerek düzeltme göndermiş, buna rağmen belirtilen sözler bazı gazetelerde haber olarak yer almıştı.
Bakanlık: Gereğini yapın
Adalet Bakanlığı'nın, düzeltmeyi içermeyen bu ifadeler üzerine harekete geçtiği, Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'nün haberden üç gün sonra Ankara Başsavcılığı'na ihbarda bulanarak Bakırhan hakkında işlem yapılmasını istediği ortaya çıktı. Bakanlığın başvurusu üzerine harekete geçen Ankara Basın Savcılığı da, 'halkı suç işlemeye tahrik' suçundan soruşturma başlattı ve bu kapsamda önceki gün Bakırhan'ı ifadeye çağırdı. Avukatı Mahmut Tanzi ile savcılığa giden Bakırhan, ifadesini yazılı vermek için süre istedi.
Bakırhan, başlatılan soruşturmayla ilgili şu değerlendirmeleri yaptı: "Yara bere içinde partimize gelenlere 'geçmiş olsun' dedim. Olay üzüntü vericiydi. Demokratik bir ülkede beğenilmese de, yönetenlerin hoşuna gitmeyecek barışçıl eylemler yapılabilir. Mitinge gidiş, günler öncesinden biliniyordu. Güvenlik yetkilileri bunun önlemini almalıydı. Ancak olayları önlemek yerine, sanki sivilleri yola çıkanlara saldırtan tavır ortaya çıktı, lince seyirci kalındı. O ziyaretteki konuşmamda 'siz
o yara bereleri halkın parasını hortumladığınız için değil, insanca yaşanılır bir Türkiye için aldınız. Bunlar, sorunlara demokratik yollarla çözüm isteminizden vazgeçiremez, başınız dik olsun' deyip, demokratik eylemlerde buluşma dileğinde bulundum. Bugüne kadar, bu insanlara saldıranlara yönelik soruşturma açıldığını duymadık. Bakanlık neden bunlara da soruşturma açtırma adaletini göstermiyor... Ayrıca şu unutulmasın, bu miting hazırlığını düzenleyen DEHAP değildi. Biz sadece bölgede siyaset yapan parti duyarlılığıyla gelişmeleri izledik, saldırıları kınadık."


    http://www.radikal.com.tr/7585487585480

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.