DEHAP'ta başkan aynı

DEHAP Genel Başkanlığı'na yeniden seçilen Tuncer Bakırhan, AB'ye üyelik sürecinde Kıbrıs değil Kürt sorununun belirleyici olacağını söyledi.

ANKARA - DEHAP Genel Başkanlığı'na yeniden seçilen Tuncer Bakırhan, AB'ye üyelik sürecinde Kıbrıs değil Kürt sorununun belirleyici olacağını söyledi. DEHAP'ın dün yapılan ve İstiklal Marşı okunmadan açılan 3. Olağan Büyük Kongresi'nde, sık sık Öcalan lehine slogan atıldı. Kongreye, eski DEP milletvekilleri Hatip Dicle, Orhan Doğan ve Selim Sadak da izleyici olarak katıldı. Hasta olduğu için kongreye katılamayan Leyla Zana ise gönderdiği mesajda, "Ruhen yanınızdayım" dedi.
Kongreye 'rakipsiz' giren Bakırhan, konuşmasına, "Son şehidimiz" dediği Uğur Kaymaz'ı anarak başladı. İşkencenin sistematik olarak devam ettiğini savunan Bakırhan, "Yalnız Kıbrıs sorununun AB nezdinde çözümünün bu süreç için tek başına yetmeyeceği açık. Çünkü bu sürecin gerçek belirleyeni, Kürt sorununun çözümü olacaktır" diye konuştu.
'Sayın Öcalan tecrit altında'
Kulp'ta ortaya çıkarılan toplu mezarın sorumlularının bulunarak cezalandırılmasını isteyen Bakırhan, şunları söyledi: "Sayın Abdullah Öcalan, halen hiçbir yasal dayanağı olmayan özel güvenlikli, tek kişilik cezaevinde ağır tecrit altında. Kürtler azınlık değil, Türkiye'yi Türklerle birlikte oluşturan asli unsurlardan biri. Ülkeyi yönetenler de Kürtlerin azınlık olmadığını söylüyor. Ancak, Kürtler için bir statü öngörmeyerek sorunu muallak kılmaktalar."
Avrupa Parlamentosu üyesi Feleknaz Uca da, Doğu'da askeri operasyonların durdurulmasını istedi.
İlk tur oylamada 736 delegeden 351'i oy kullandı ve salt çoğunluk sağlanamadı. İkinci turda da salt çoğunluk sağlanamadı. Üçüncü turda, Bakırhan 202 oyla yeniden başkan seçildi. Kongrede ayrıca, 60 kişilik Parti Meclisi ve 20 kişilik Merkez Disiplin Kurulu üyelikleri için de seçim yapıldı.


    http://www.radikal.com.tr/7347177347170

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.