Dekanın isyanı: Para var ama bilim yok!

Dekanın isyanı: Para var ama bilim yok!
Dekanın isyanı: Para var ama bilim yok!
Kars Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bünyamin Önal, bilim yapmak isteyenlerin kaynak bulabileceğini ama bilim yapılmadığını söyledi.

KARS - Kars Kafkas Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı tarafından düzenlenen, 'Uluslararası Kafkas Multipl Skleroz (MS) Sempozyumu'nda konuşan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bünyamin Önal, bilim adına bir şey yapılmadığını söyledi.
Türkiye 'nin en zeki gençlerinin tıp fakültelerine alındığını belirten Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bünyamin Önal, 1991 yılında Tıp Fakültesi beşinci sınıf öğrencisiyken, öğretim üyesinin kafasına çekiç vurması ile Nöroloji ile tanıştığını anlattı. Prof. Dr. Önal, kızının bu yıl YGS sınavında ilk 5 bine girdiğini ifade ederek şöyle konuştu, "Kızıma harcadığım parayı çok iyi biliyorum. Muhtemelen o da doktor olacak. En zeki adamlar, Türkiye'nin kreması bizde. Tıp fakültesinde okutuyoruz. Sonra da bunlar arasındaki en başarılı olanları alıp 4-5 sene ihtisas yaptırıyoruz. Onları istihdam ediyoruz. Ama bilim adına hiçbir fayda elde edemiyoruz. Bu kadar masraf, emek. Zeki insanlar ama sonuç olarak bir şey yok. Bilim adına bir şey yapılamıyorsa, bu suç bilim politikalarındadır. Türkiye'nin bilimsel çalışmalara harcadığı para 10-20 kat arttı. Türkiye'de para problemi yok artık. Bilim yapmak isteyenlerin bulacağı bir para kaynağı var. Ama sadece parayla bitmiyor. Uzmanlar için bilim adamı olmaya yönelik bir eğitim programı oluşturulmalı. Uzmanların bilim ve bilim becerilerini uygulama adına hiçbir eğitim almadıklarını fark ediyorum." (Bedir ALTUNOK/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/113150511315055

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BİLİM ADAMININ YANLI BİLİMİ NE KADAR TUTAR - TADEM

  Bilinmelidir ki adaletin, sosyal adaletin olmadığı yerde bilim gelişmez. Birileri kızına çok para harcamış da parası boşa gidecekmiş. Çocuğu haksızlığa uğrayacakmış. Para zoruyla okutulan çocukların yanında fırsat eşitliği verilmeyen daha zeki çocuklar okuyamadığı bir ortamda bilimin gelişmediğini daha çok beklersiniz

  cok dogru bir nokta - keryil

  son zamanlarda turkiye'den gelen veya turkiye'de calisan akademisyenlerle konusmalarim hep benzer konulara kayiyor. aslinda dunyada genelde trend boyle ama turkiye'de cok ani yasadik diye oluyor herhalde. bizde bilimsel arastirmalar, uygulamali alanlardaki arastirmalar ve urun ar-ge'si birbirine karistiriliyor. oyle olunca da bizdeki o gecmise gore gercekten muazzam miktardaki para, satilabilen (veya oldurebilen) seyler gelistirmeyi vaadedenlere gidiyor, bunun adi da "bilimsel destek" saniliyor. buna ragmen aslinda tum bu "urun"lerin varolabilmesini saglayan bilimsel ve teknik imkanlara yeterince pay ayrilmiyor, onlar sanki bir luksmus gibi algilaniyor. halbuki bilim olmazsa urun gelistirenlerin oynayacagi o kum havuzu da olmaz. ya da o kadar pahaliya gelir ki orada gelistirilen urunun maliyeti satilamayacak kadar yukselir. ya da ucuncu bir yol olarak gelistirmeyi de yapmaz, ucuz kopya sektorune yonelirsiniz ki bu da yapabileceginiz en kotu seydir. biz bu stratejiyle mesela ne google glass'in arkasindaki algi/arayuz calismalarini, ne google glass'in calistirdigi arayuzu, ne de google glass'in kendisini gelistirebiliriz. biz bayi acip google glass satariz, bir de casper marka cakma glass gelistiririz, o kadar.

  sonunda bir yahuda çıktı! - emrahadilcan

  şimdi çıkıp bu adamı taşa tutarlar. oysa eksik bile söylemiş! doktorlar tebabeti sadece ilaç ve hastalık isimlerini ezberlemekten ibaret bir şey sanıyorlar bizim memlekette. önce mezun ettiğiniz doktorlara bilimsel yöntem, bilim felsefesi, paradigmalar ve ETİK konusunda eğitim verip uzmanlık sınavlarında bunlardan da sorumlu tutmakla başlayın. ne yazık ki şu andaki doktorluk anlayışınız ile yaptığınız doktorluğun (cerrahi ve ortopedik müdahaleler hariç) yerini ustaca yapılmış bir bilgisayar programı rahatlıkla tutar! amerika'da bu alanda epey de ilerlediler! ha bir de doktorlar kendilerini peygamber yarısı gibi görmeseler iyiydi ya!

  problem orda da değil - msah

  problem bu ülkenin en zekilerinin sırf maddi kazanç uğruna tıp okuması tabi idealist olanları ayrı tutuyoruz. En zeki dedikleriniz doktor değilde, mühendis mimar hatta sosyal bilimci siyaset bilimci olmadığı sürece çok bir gelişme beklemeyelim derim ülke olarak. Hocamıza katılmamak mümkün değil ayrıca.

  en zekileri seçme sınavı derken, - thegitarist

  tıp fakülteleri her zaman ilk 5 tercihe yazılır.herhangi biri gelirse ülkenin en zeki öğrencisi seçilir. ama 6.tercihindeki mühendislik gelirse eh işte o kadar zeki olmasa da idare eder olur.20'lerde artık geri zekalı olma sınırındasınız.adam tıp fakültesinin 5.sınıfında uyanmış nörolojinin varlığından,bizim öğrenciler ygs puanını görmeyene kendinden bile haberdar değil.bu ülkede böyle.bana ösym puanını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.