Dekanlar basına özgürlük istedi

Yeni Türk Ceza Kanunu'na (TCK) bir tepki de iletişim fakültelerinden geldi. 26 iletişim fakültesi dekanı TCK'daki 'iletişim özgürlüğünü kısıtlayan düzenlemelerin değiştirilmesini' istedi.

İZMİR - Yeni Türk Ceza Kanunu'na (TCK) bir tepki de iletişim fakültelerinden geldi. 26 iletişim fakültesi dekanı TCK'daki 'iletişim özgürlüğünü kısıtlayan düzenlemelerin değiştirilmesini' istedi.
13'üncüsü düzenlenen İletişim Fakültesi Dekanları Toplantısı 7-8 Mayıs'ta İzmit'te yapıldı. 26 fakülte dekanının katıldığı toplantıda TCK'nın basın özgürlüğüne getirdiği kısıtlamalar da ele alındı. Yeni TCK'ya ilişkin ortak bir açıklama yapan dekanlar şöyle dedi: "Basın Yasası'nda yer alan bazı suçlara ilişkin cezaların, TCK
ile ilişkilendirilerek ağırlaştırılması, iletişim ve ifade özgürlüğünü kısıtlayıcı sonuçlar doğurmaktadır. Yasanın yürürlüğe girmesinin ertelenmesi, gerekli değişikliklerin yapılması için iyi bir fırsat olarak değerlendirilmelidir. Basın-yayın meslek örgütlerinin ve iletişim fakültelerinin görüş ve önerileri doğrultusunda, iletişim özgürlüğünü kısıtlayan düzenlenmeler değiştirilmelidir."


    http://www.radikal.com.tr/7455557455550

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.