'Deli dana' skandalı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturması, Türk halkına 1996-1997 yılları arasında tonlarca deli dana riski taşıyan et yedirildiğini ortaya koydu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturması, Türk halkının 1996 ve 1997 yılları arasında tonlarca deli dana riski taşıyan et yediğini ortaya koydu.
Edinilen bilgiye göre, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın, olaya ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmasının ardından, haklarında 'soruşturma izni' verilen bakanlık bürokratları, bu karara itiraz etmişti. Danıştay 1. Dairesi, bir süre önce itirazları değerlendirdi. Danıştay,
'zamanaşımı' nedeniyle dosyanın işlemden kaldırılmasına karar verdi. Bunun üzerine, Ankara Cumhuriyet Savcısı Abbas Özden de suç tarihinin 1997 yılından önce olması ve zamanaşımı nedeniyle dosyayı işlemden kaldırdı.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı raporunda, Deli Dana Hastalığı (BSE, Bovine Spongiform Encephalopathy) riski taşıyan et ve yan ürünlerinin, yasak konulmadan çok kısa süre önce yurda sokuldukları ifade edilerek, dönemin bakanlık bürokratlarının 'görevi ihmal' suçunu işledikleri öne sürülüyordu.
Başbakanlık oluruyla geçen mart başlatılan inceleme sonuçları, 1996 yılında, 'hastalık görülen ülkelerden et ithalinin yasaklanması' kararından önce alınan kontrol belgesiyle hastalık riski taşıyan etler ithal edildiğini ortaya koydu.


    http://www.radikal.com.tr/7382227382220

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.