'Deli Dumrul'a bozuklu protesto

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) üyesi bir grup, Boğaziçi Köprüsü'nden geçişte gişelere bozuk para vererek, geçiş ücretlerine yapılan zammı protesto etti.

İSTANBUL - Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) üyesi bir grup, Boğaziçi Köprüsü'nden geçişte gişelere bozuk para vererek, geçiş ücretlerine yapılan zammı protesto etti.
Boğaziçi Köprüsü'ne dün saat 11.00'den itibaren araç ve motosikletleriyle gelmeye başlayan TÜKODER üyeleri, köprüden geçerken 3 milyon lira olan geçiş ücretini, 60'ar adet madeni 50 bin lira vererek ödedi. Protesto sırasında trafiğin aksaması üzerine bazı emniyet yetkilileri, paraları saymadan gişe görevlilerine vererek eylemcilerin geçişini hızlandırdı.
Eylemin ardından köprü çıkışında basın açıklaması yapan TÜKODER Genel Başkanı Mehmet Sevim, "Bu paranın 30 adeti olan 1.5 milyon lira köprünün hizmete girmesinden bugüne 30 yılda yapılan zamları gösteriyor, diğer 1.5 milyon lira da AKP hükümetinin yaptığı zammı ifade ediyor" dedi.
Yapılan son zammın yasal dayanağının olmadığını, derneklerinin bu konuda açtığı davaların sürdüğünü belirten Sevim, "Hükümetin açıklamalarına göre enflasyon tek haneli rakamlara düştü. Bu durumda zammın ekonomik gerekçesinin de bulunmadığı açıktır" diye konuştu.