Delik kalbe bıçaksız çözüm

Doğuştan kalbi delik bazı çocuklar artık açık kalp ameliyatına gerek kalmadan tedavi edilebilecek. Yeni kateter yöntemi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde, iki-26 yaş arası doğuştan kalp 'karıncıkları' delik dokuz hastaya uygulandı.

ANKARA - Doğuştan kalbi delik bazı çocuklar artık açık kalp ameliyatına gerek kalmadan tedavi edilebilecek. Yeni kateter yöntemi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde, iki-26 yaş arası doğuştan kalp 'karıncıkları' delik dokuz hastaya uygulandı.
Uygulama için Hacettepe Üniversitesi'nin davetlisi olarak ABD Chicago
Üniversitesi'nden gelen Ziyad Hijazi'ye, operasyonlarda Prof. Alpay Çeliker ve Prof. Süheyla Özkutlu eşlik etti. Çeliker, şu bilgileri verdi: "Kalpte 'kulakçıklar' arasındaki kalp delikleri, beş yıldır ameliyatsız kapatılıyor. Ancak kalp 'karıncıkları' arasındaki delikleri ameliyatsız kapatamıyorduk. Yeni uyguladığımız yöntemle, 'karıncıklar' arasındaki kalp deliklerini kateter yöntemiyle kapattık. Kasıklardan giriliyor. Deliği kapatmak için iki diskten oluşan cihaz kullanılıyor. Diskler biri sol, biri sağ karıncıkta kalıyor ve ara bölmedeki deliği kapatıyor. Bunu, kateter dediğimiz içi boş uzun bir cihaz aracılığıyla bölgeye gönderdik, Büyük bir ekip gerektiren, cerrahi müdahaleden daha pahalı olan bu uygulama, Türkiye'de ilk kez yapıldı."
Yeni yöntemle ameliyat 1.5 saatte bitiyor, hasta ise bir gün sonra taburcu oluyor. ABD'li uzman Hijazi, ""Chiago'da 150 hastada bu yöntemi uyguladık, sonuç çok iyi. İşlem ardından bir problem olma ihtimali de düşük. Yöntem ABD'de Nisan 2002'den bu yana uygulanıyor" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7452317452310

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.