Delikanlı dalaşından linç girişimine...

Delikanlı dalaşından linç girişimine...
Delikanlı dalaşından linç girişimine...

Linç edilmek istenen Vanlı dört kardeş diğer mevsimlik işçilerle birlikte beldeyi terk etti.

Haber: FIRAT KESKİNKILIÇ / Arşivi

EDİRNE - ‘Laf atma’ kavgası, Edirne’nin İpsala ilçesine bağlı 4 bin nüfuslu Yenikapuzlu beldesini karıştırdı. Van’dan çeltik tarlalarında çalışmak için gelen dört kişi, ‘pazaryerinde kızlara laf atıp iki kişiyi bıçakla yaraladıkları gerekçesiyle’ linç edilmek istendi. Bir camiiye sığınarak saklanan dört kişi, beş saat sonunda jandarma ekipleri tarafından camiden zırhlı araç ile çıkarılarak gözaltına alındı.
Gözaltına alınan 36 yaşındaki Recep B. ve kardeşleri 26 yaşındaki Ümit B., 24 yaşındaki Kemal B.ve 15 yaşındaki E.B., tutuksuz yargılanmak üzere salıverildi. Dört kardeşle birlikte Doğu illerinden gelen diğer tarım işçileri de beldeden ayrıldı.
Pazarda kızlara laf atmak ve çıkan kavgada beldede oturan Kadir Güven ile Enver Ökmen’i hafif yaralamakla suçlanan dört kardeş, önceki gün saat 15.00 sularında camiye sığındığında, caminin etrafı ‘Onları size verin’ diyen 1000 kişi tarafından sarıldı. Olayların büyümesi üzerine görüntü almak için beldeye giden gazeteciler de öfkeli kalabalığın saldırısına uğradı. Yenikarpuzlu Belediye Başkanvekili Fehim Yavuz, mevsimlik işçilerin her yıl çeltik için beldeye geldiğini anlatırken, “Bu işçiler pazarda gezerlerken kızlara laf atmadan dolayı belde gençleriyle aralarında tartışma çıkıyor. Başka bir durum söz konusu değil. Tamamen kıza laf atmadan dolayı” dedi.