'Deli'lere 1.5 yıl hapis istendi

Öğrenci Seçme Sınavı'nı (ÖSS), 'ÖS YEME g. ye' şarkısıyla protesto eden 'Grup Deli' üyeleri hakkında, 'kurul halinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret ettikleri' gerekçesiyle bir yıl beş ay 15'er gün hapis istemiyle dava açıldı.

ANKARA - Öğrenci Seçme Sınavı'nı (ÖSS), 'ÖS YEME g. ye' şarkısıyla protesto eden 'Grup Deli' üyeleri hakkında, 'kurul halinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı hakaret ettikleri' gerekçesiyle bir yıl beş ay 15'er gün hapis istemiyle dava açıldı.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Grup Deli hakkında ÖSYM Başkanlığı'nın suç duyurusu üzerine başlattığı soruşturmayı tamamladı. Basın Suçlarını Soruşturma Bürosu savcılarından Kürşat Kayral, şarkıyı yazan ve besteleyen yedi genç hakkında sulh ceza mahkemesinde dava açtı.
İddianamede, sözleri Cengiz S. tarafından yazılan şarkının, yine Cengiz S., İbrahim A., Enis Ç., Mehmet A., Mustafa K., Reşat S. ve Bahadır E.'den oluşan Grup Deli tarafından bestelendiği, bir stüdyoda CD ortamına kaydedildiği ve kendi aralarında çoğaltıldığı belirtildi. İddianamede durum şöyle aktarıldı: Şarkı yine Grup Deli tarafından MP3 olarak düzenlendi ve 'www.youtube.com' adlı internet sitesinde yayımlandı. Şarkının internet ortamında çoğaltılarak 'umuma arz seviyesine geldi ve şarkı sözleri tespit edilemeyen kişilerce kullanılarak çirkin el ve vücut hareketlerinin yapıldığı kliplere konu oldu.
ÖSYM'nin üniversite öğretim elemanlarından oluşan resmi bir kurul statüsünde olduğuna dikkat çekilen iddianamede, Grup Deli'nin, bu şarkıyla 'kurul halinde çalışan kamu görevlilerine görevlerinden dolayı, sanatsal sınırların dışına çıkılarak şeref ve saygınlığı zedeler şekilde hakaret suçunu' işledikleri ileri sürüldü.
Şarkılı iddianame!
Şarkının sözlerine de yer verilen iddianamede, yedi genç için Türk Ceza Kanunu'nu uyarınca bir yıldan az olmamak şartıyla bir yıl beş ay 15'er gün hapisle cezalandırılmaları talep edildi.