Deliller inceleniyor

Üzeyir Garih'in 'en önemli katil zanlısı' Yermez'in sorgusu ve delil incelemesi sürüyor. Yermez'in yer göstermesiyle bulunan bıçakta kan izi olmadığı belirtildi. Uzmanlar ise, "Bıçak yıkansa bile kan izi kaybolmaz" diyor.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - İşadamı Üzeyir Garih cinayetinin katil zanlısı olarak gözaltına alınan Yener Yermez'in olayda kullandığını söylediği bıçakta kan izine rastlanamadı. Bıçağın gömüldüğü yerden toprak örneği alan kriminal polisi, toprakta da kan izi bulamadı.
İlk inceleme sonuçsuz
Önceki gün olay yerinde tatbikat yaptırılan Yener Yermez'in tarifi üzerine, Şair Halit Fahri'nin mezarı yanında toprağa gömülü halde bulunan 'suç aleti' bıçak, dün sabah saat 09.00'da incelenmek üzere İstanbul Kriminal Şube Müdürlüğü Laboratuvarı'na gönderildi. Laboratuvarda uzmanların yaptıkları ilk incelemenin olumsuz sonuçlandığı öğrenildi.
Üst düzey bir Emniyet yetkilisi, "Biz kana bulanmış bir bıçak bekliyorduk, ama tertemiz bir bıçak geldi" dedi.
Aynı Emniyet yetkilisi, bıçak üzerindeki
'mikroskobik incelemenin' sürdüğünü kaydetti. Bıçağın plastik sapı ile metali arasına yoğunlaştıklarını belirten yetkili, "Burada bulmayı umduğumuz en ufak kan kırıntısı bile bizim için yeterli olur. En ufak kırıntıdan bile kanın Garih'e ait olup olmadığını saptayabiliriz" diye konuştu.
Toprakta da iz yok
Bıçağın gömüldüğü topraktan alınan örneği de laboratuvarda inceleyen polis, toprakta, bıçaktan bulaşmış kan izi göremedi. Toprak üzerinde kanıt aramanın 'zor bir iş' olduğunu kaydeden Emniyet yetkilisi, incelemenin devam ettiğini kaydetti.
Kanlı pantolon 'uydurma'
Eyüp Mezarlığı'nda yapılan tatbikatta, Yermez'in olay anında giydiği kanlı bir pantolon bulunduğu yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Soruşturmayı yürüten birimin, kriminal polisine olayda kullanıldığı öne sürülen bıçak dışında bir kanıt göndermediği öğrenildi.
Uzmanların yorumu
Son gelişmeyi değerlendiren bir Adli Tıp uzmanı, "Birinin vücuduna on kez saplanan bir bıçakta kan izi bulunamaması mümkün değil" yorumunu yaptı ve "Bıçak yıkansa bile kan izlerinin hepsi yok edilemez" dedi.