Deliller toplanıyor

Bıçak gömülmüş
Garih'in katil zanlısı Yermez'e Eyüp'te tatbikat yaptırıldı. En önemli delil sayılan bıçak, cinayet mahallinin 10 metre ötesinde gömülü çıktı. Yermez'in kanlı pantolonunun da bulunduğu açıklandı.
Dört gün ek süre
DGM'nin 'örgüt bağlantısı' ihtimali üzerine ortak olduğu soruşturmada, Yermez'in sorgusu için polise dört gün ek gözaltı süresi verildi. DGM'nin üzerinde durduğu örgüt ise yasadışı İBDA-C.
Haber: ULAŞ YILDIZ / Arşivi
TİMUR SOYKAN / Arşivi
SUNA AKTAŞ / Arşivi

İSTANBUL - Yüzlerce polisin, günlerce süren aramalarına karşın bulunamayan Üzeyir Garih cinayetinin en önemli delilleri, dün sanık Yener Yermez'in tatbikatta yer göstermesiyle bulundu. Yermez'in 1 milyon liraya satın alarak Garih'i öldürdüğü bıçak, cinayetin işlendiği yerden 10 metre uzakta bulunurken, İstanbul DGM Cumhuriyet Savcısı Bekir Raif Aldemir, "Kanlı pantolon da bulundu" dedi.
12 saat sorgulandı
Örgüt bağlantısı bulunma olasılığına karşı DGM'ce de soruşturulan cinayette Yermez'in sorgusunun tamamlanması için dört gün ek gözaltı süresi alındı. Kayseri Emniyet Müdürlüğü'nde ilk ifadesi alınan Yermez dün gece saat 01.00 sıralarında 'Akrep' adı verilen bir araçla İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü'ne getirildi. Burada Yermez, Cinayet Büro Amirliği'ne çıkarılarak sorgulanmaya başlandı. İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Niyazi Palabıyık'ın koordinasyonunda oluşturulan asayiş, terörle mücadele, organize suçlar ve istihbarat şube müdürlüklerinden uzman polislerce yapılan sorgulamaya askeri yetkililer de katıldı.
Yener Yermez'e, yaklaşık 12 saat sorgulanmasının ardından dün saat 12.50'de, olay yeri Eyüp Sultan Mezarlığı'nda bir binbaşının da hazır bulunduğu tatbikat yaptırıldı.
Basına uyarı
İlk olarak Eyüp Mezarlığı'nın yanındaki otoparka getirilen Yermez, burada bir süre bekletildi. Tatbikata katılan İstanbul Emniyet Müdür vekili Hasan Özdemir de,
'Yermez'e soru sorulmaması, aksi takdirde tatbikatı izlemelerine izin verilmeyeceği' konusunda basın mensuplarını uyardı. Çelik yelek giydirilerek zırhlı araçtan çıkarılan Yermez'e önce otoparkta bazı sorular yöneltildi. Yermez, sonra Garih'in öldürüldüğü, Küçük Hüseyin ile Mareşal Fevzi Çakmak'ın mezarlarının bulunduğu yere götürüldü.
Bıçağı gömmüş
Cinayet yerine çıkılan merdivenlerde Yermez, 11 gündür bulunamayan cinayet aleti bıçağın yerini gösterdi. Bulunan 17 santimetre uzunluğundaki bıçak, incelenmek üzere Kriminal Polis Laboratuvarı'na götürüldü. Kayseri Emniyet Müdürlüğü'nde verdiği ilk ifadesinde bıçağı mezarlıkta fırlattığını söyleyen Yermez, şair Sıtkı Ozansoyun mezarının yanına nasıl gömdüğünü anlattı.
Yermez, cinayeti nasıl işlediğini Küçük Hüseyin ile Mareşal Fevzi Çakmak'ın mezarlarının bulunduğu yerde detaylarıyla
İstanbul Emniyet Müdür vekili Hasan Özdemir ve İstanbul DGM Cumhuriyet Savcısı Bekir Raif Aldemir'e anlattı.
Sık sık gözyaşı döktü
Yermez, 25 Ağustos Cumartesi günü saat 09.00'da Hasdal Kışlası'ndan ayrıldığını, saat 11.30'da Eyüp Mezarlığı'na geldiğini söyledi. Parası olmadığı için sinirlerinin bozulduğunu anlatan Yermez, Garih'ten para istediğini "Aslan gibi adamsın. Çalış kazan" yanıtını alınca öfkelendiğini ve bir seyyar satıcıdan bıçak satın alarak geri döndüğünü belirtti. Garih'i nasıl bıçakladığını anlatan Yermez, yer göstermeler sırasında ve olayı anlatırken sık sık gözyaşlarını sildiği görüldü.
Yermez, olayın ardından kanlı elini yıkadığı Eyüp Meydanı'ndaki çeşmeyi gösterdi. Bu sırada çevik kuvvet polisi tarafından Eyüp Meydanı boşaltıldı. Yermez, bıçağı satın aldığı Fahri Korutürk Caddesi'ndeki İş Bankası'nın önündeki seyyar tezgâhın kurulu olduğu yeri gösterdi. Polisin aradığı seyyar satıcının, cumartesi günleri yıllardır tezgâh açan 75-80 yaşlarındaki 'Halit'
isimli bir kişi olduğu belirlendi. Yener Yermez, mezarlık bölgesindeki yer göstermelerinin ardından zırhlı polis aracına bindirilerek Hasdal Kışlası'na götürüldü. Burada nasıl firar ettiğini anlatan Yermez, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.
İstanbul DGM Cumhuriyet Savcısı Bekir Raif Aldemir, Asayiş Şube Müdürlüğü'nden ayrılırken, soruşturmayı Eyüp Cumhuriyet Başsavcılığı ile İstanbul DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğünü belirterek,
"Suçun niteliğine, işleniş biçimine göre ya biz, ya onlar neticelendirecek" dedi.
'Kanlı pantolonu bulduk'
DGM Savcısı Aldemir, "Suçunu itiraf etti.
Bıçak bulundu. Kanlı pantolon da bulundu" diye konuştu.
DGM Savcılığı, Yermez'in sorgusunun sürdürülmesi için dört gün gözaltı süresi verdi. Polisin başvurması halinde üç günlük ek süre daha alınabileceği öğrenildi. Yermez'in de, gözaltı süresi İstanbul DGM'den alındığı için polisteki işlemlerin ardından İstanbul DGM' ye sevk edileceği bildirildi.
Basına bilgi yasağı
İstanbul DGM Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, İstanbul Emniyetine gönderdiği yazılı talimatta cinayetle ilgili hiçbir bilgi ve belgenin basına verilmemesini istedi.
İstanbul Emniyet Müdürvekili Hasan Özdemir de ses ve görüntü kayıtlarının basına verilmeyeceğini açıkladı.
İBDA-C şüphesi
Cinayetin ardından, Eyüp Cumhuriyet Başsavcılığı ile birlikte olayda örgütsel bir bağlantının olup olmadığını araştıran DGM Cumhuriyet Savcısı Bekir Raif Aldemir, örgüt şüphelerinin artması üzerine soruşturmadaki etkisini artırdı.
Gelen ihbarların şüpheleri artırdığı ve ihbarların özellikle İBDA-C örgütü ile ilgili olduğu öğrenildi.