Demek 37 kişinin ölmesi lazımmış

Teknik destek talebi
Hızlandırılmış tren seferlerini başlatırken uzmanların görüşüne ihtiyaç duymayan hükümet, ancak 37 kişinin ölümünden sonra harekete geçti. Kazanın nedenlerinin bulunabilmesi için Almanya, Japonya, Fransa, İspanya ve Hollanda'dan yardım istendi.
Alman ekip incelemede
Ulaştırma Bakanlığı'nın davetiyle ilk olarak Almanya'dan üç kişilik heyet geldi. Kaza yerini inceleyen uzmanlar "Çok detay görüyoruz, ama bir şey söylemek için erken. Görüşlerimizi TCDD'ye sunacağız" dedi.
Haber: ZAFER TOKUŞ / Arşivi
HAKAN TURHAN / Arşivi

SAKARYA - İstanbul-Ankara arasındaki hızlandırılmış treni törenlerle
'hizmete' sokan devlet, bu konuda deneyimli ülkelerden uzman görüşüne 37 kişi öldükten sonra başvurdu. İlk olarak dün Almanya'dan heyet geldi. TCDD, kaza yerinde incelemelerde bulunmaları isteğiyle Japonya, İspanya, Fransa ve Hollanda demiryollarına da davetiye gönderdi. Davetlere henüz yanıt alınamazken, önümüzdeki hafta çok sayıda yabancı demiryolu uzmanının Sakarya'ya ulaşması bekleniyor.
İlk yanıt Almanya'dan
Pamukova'da 37 kişinin ölümü ve 81 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan hızlandırılmış tren kazasının meydana geldiği Cambazkaya mevkine ilişkin TCDD'nin hazırladığı hız talimatnamesi tartışması büyüdü. Kazanın kesin nedeninin belirlenmesi için demiryolu işletmeciliğinde ileri teknolojiye ulaşmış ülkelerden de teknik destek talebinde bulunuldu. Ulaştırma Bakanlığı'nın talebi üzerine, demiryollarında ileri teknolojiye ulaşmış ülkelere yapılan davete ilk olumlu cevap Almanya'dan geldi. Almanya'dan gelen ekipte üç uzman yer aldı. Almanya Demiryolları mühendisleri Markus Metzold, Jurgen Schlah ile Hans Jurgen Beygang, TCDD Genel Müdür Yardımcısı ve diğer yetkililerin nezaretinde kazanın olduğu bölgede inceleme başlattı.
Pamukova'nın Mekece Köyü'nden 'İmdat Treni' olarak da bilinen demiryolu servis aracına binen Alman uzmanlar, TCDD Genel Müdür Yardımcısı Erol
İnal ile birlikte dün sabah, kaza yerini de kapsayan dört kilometrelik güzergâhta inceleme yaptı.
Detaylı inceleme
Alman uzmanlardan Metzold, sorular üzerine, "Vagonların gidiş yönünde hareketliliğine baktık. Şu anda çok detay görüyoruz. Daha ayrıntılı inceleyeceğiz. Şimdi bir açıklama yapmamız mümkün değil. Daha sonra ayrıntılı rapor hazırlayacağız" diye konuştu.
Bu arada Alman uzman heyet, kaza bölgesinde rayları traverslere bağlayan bazı civataların kırılmış olduğunu tespit ederek, bunları da ayrıntılı incelemeye aldı. Alman Demiryolları heyeti, araştırma sonuçlarını bir rapor haline getirip TCDD'ye sunacak.
'Müdahale etmeyiz'
Ekibe nezaret eden TCDD Genel Müdür Yardımcısı Erol İnal, Almanya'dan gelen uzman heyetin sorularını yanıtlayacaklarını ve müdahale etmeyip kendilerini özgür bırakacaklarını söyledi.
İnal, "Alman heyet, raylarda ölçüm yapıp fotoğraf çekiyor ve TCDD yetkililerinden bilgi alarak incelemeyi sürdürüyor" dedi.
Kaza hatırası!
İstanbul Barosu'nun Pamukova Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurusu üzerine oluşturulan bilirkişi heyeti de önceki gün saat 17.30 sıralarında incelemelerini tamamlayıp bölgeden ayrıldı.
Heyetin kaza yerinden ayrılmasının ardından, jandarma ekipleri de alınan önlemlere son verdi.
Jandarmanın ayrılmasıyla birlikte yoldan geçen meraklıların akınına
uğrayan bölgede trenin önünde hatıra fotoğrafı çektirenler, hatta vagonların içine girenlere de rastlandı.