Demirel, işleyen demokrasi istiyor

Askeri darbelerin yasal zemini sayılan Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmetler Kanunu'nun 35. maddesinin kaldırılmasını isteyerek gündeme gelen 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "Ülkemde dünyanın işleyen demokrasilerinden birini istiyorum" dedi.

ANKARA - Askeri darbelerin yasal zemini sayılan Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmetler Kanunu'nun 35. maddesinin kaldırılmasını isteyerek gündeme gelen 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, "Ülkemde dünyanın işleyen demokrasilerinden birini istiyorum" dedi. Helsinki Nihai Senedi'nin imzalanmasının 30. yıldönümünde düzenlenen bir toplantıya senedi 1975'te imzalayan Başbakan sıfatıyla katılan Demirel, dünyada en önemli gündemin 'terörle mücadele' olduğunu ve Türkiye'nin terörizmle mücadelede uluslararası işbirliğini önemsediğini söyledi.
Toplatıdaki konuşmasının ardından 1 Kasım'ın Demirel'in doğum günü olması vesilesiyle pasta kesildi. Demirel, TSK İç Hizmetler Kanunu'yla ilgili çıkışını şöyle gerekçelendirdi: "İtirazım Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kurum ve kuruluşları olan Meclis'ine, Anayasa'sına ve partilerine müdahalelerde bulunulması. Eğer ülke koruma, kollanma ihtiyacı içine düşmüşse, bunu yapacak olan yine güvenlik güçleridir. Ama bu kararı güvenlik kuvvetleri değil, halktan yetki alan Meclis almalı. Ben demokrasi istiyorum. Dünyanın işleyen demokrasilerinden birini istiyorum ülkemde."
Demirel, bir soru üzerine de, siyasetçilerin en büyük korkusunun unutulmak olduğunu söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7618847618840

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.