Demirel şartlı serbest

Bulgaristan'a yılbaşında kaçak girerken yakalanan Y. Murat Demirel ile eşi Ayşenur Esenler, bir oteli sabit adres göstererek ve ülkeyi terk etmemek şartıyla serbest bırakıldı. Bulgar yetkililer, rüşveti reddeden polislere ödül verecek.
Haber: LÜTFÜ KARAKAŞ / Arşivi
KEMAL ÖZGÜLER / Arşivi

BURGAZ/ANKARA - Yılbaşı gecesi Bulgaristan'a kaçan ve Burgaz Limanı'ndan giriş yapmak isterken gözaltına alınan Yahya Murat Demirel ve eşi Ayşegül Esenler Demirel dün çıkarıldıkları Burgaz Bölge Mahkemesi'ne sabit adres gösterince, ülkeyi terk etmemek kaydıyla serbest bırakıldı. Adalet Bakanı Cemil Çiçek ise Demirellerin sınır dışı edilerek iadesinin sağlanması için çalıştıklarını açıkladı.
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından el konulan Egebank'ın eski sahibi Yahya Murat Demirel ve eşi Ayşenur Esenler Demirel ile kendilerine yardımcı olduğu belirtilen Zafer Arıkan, sorgularının tamamlanmasından sonra dün öğle saatlerinde Burgaz Bölge Mahkemesi'ne çıkarıldı. Burgaz Soruşturma Savcılığı ülkeye kaçak girmek için 100 bin avro rüşvet teklifini Zafer Arıkan'ın yaptığı gerekçesiyle sadece onun cezalandırılmasını Demirellerin ise ülkeye yasadışı yollardan girmekten yargılanmasını istedi. Mahkeme, rüşvet teklif etmek suçundan yargılanmasını kararlaştırdığı Zafer Arıkan'ı, 10 bin Bulgar Levası kefaletle serbest bıraktı.
Her gün imza atacaklar
Burgaz Bölge Mahkemesi Savcısı'nın ülkeye kaçak girmek suçlamasında bulunduğu Demirel ve eşini kefaletsiz olarak Burgaz'da sabit ikamet gösterip her gün polis merkezine giderek imza atmaları koşuluyla serbest bırakılmalarına karar verdi. Mahkemenin bu kararı üzerine Demirel çifti, Burgaz'da beş yıldızlı bir oteli ikamet gösterdikten sonra bırakıldı. Demirel çifti daha sonra otelden ayrılarak, ABD Sofya Büyükelçiliği ve bir Bulgar turizm şirketi aracılığıyla Burgaz'da kiraladıkları, adresi gizli tutulan bir daireye taşındı.
Haklarında sadece sınır kanununa muhalefet suçlaması bulunan Demirel ve eşinin şartlı serbest bırakılmasında, Türkiye'den iade talebinin henüz gelmemiş olmasının da önemli rol oynadığı belirtildi. Bulgaristan İçişleri Bakanlığı Genel Sekreteri Boyko Borisov, serbest bırakma kararına istinaf mahkemesi savcılığı üzerinden itiraz edeceklerini belirterek, "Bu kişilerin tutuklanması için elimizden geleni yapacağız" dedi.
Çiçek: İade isteyemeyiz
Türkiye Barolar Birliği'nin dün akşam Ankara Sheraton Oteli'nde düzenlediği sempozyumdan çıkarken gazetecilerin Demirel ile ilgili sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Çiçek ise şunları söyledi: "Suçluların iade edilmesini öngören anlaşmaya göre, bir kişinin yurtdışından istenebilmesi için onunla ilgili Türkiye'de tutuklama ya da mahkûmiyet kararı olması lazım. Demirel ile ilgili yurtdışına çıkış yasağı var, fakat tutuklama kararı yok. Suçluların iadesine göre istenmesi mümkün değil. Demirel'in sınır dışı edilerek iade edilmesinin üzerinde duruyoruz. Bu şahıslar mafyaya haraç ödeyeceklerine, bu ülkenin hazinesine taksitlerini ödesinler. Devlet bunların ölüsünü de getirir dirisini de."
Bulgaristan Emniyet Genel Müdürü General Boyko Borisov'un konuya ilişkin dün yaptığı açıklamaya göre Demirel çifti ile Arıkan'ın yakalanmaları şöyle gelişti: "Teknesi Burgaz'a yanaştıktan sonra polislerce çevresi sarıldı. Teknenin kaptanı üç mürettebat bulunduğunu ve yakıt aldıktan sonra limandan ayrılacaklarını söyledi. Teknenin alt bölümünde özel bölme belirleyen görevliler, battaniyeleri açınca içinde üç kişi buldu. Battaniyelere sarılı olanların Yahya Murat Demirel, eşi Ayşenur Esenler ve Zafer Arıkan olduğu belirlendi. Yakalananların üzerinde 25 bin dolar, 124 bin avro, 354 milyon lira bulundu."


    http://www.radikal.com.tr/7337967337960

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.