'Demirel'e anlattım, 'Devlet öldürmez' dedi'

'Demirel'e anlattım, 'Devlet öldürmez' dedi'
'Demirel'e anlattım, 'Devlet öldürmez' dedi'

Eski milletvekili Esat Canan: Açlık grevi bile yaptım ama Derecik?teki olayı gündeme getiremedim. FOTOĞRAF: NECİP ÇAPRAZ / AA

HAKKÂRİ - Eski Hakkâri milletvekili Esat Canan, ‘Ormancık’ta 1994 yılında 12 kişinin öldürülmesi’ olayını dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e ilettiğini ve “Devlet vatandaşını öldürmez” cevabını aldığını iddia etti.
Şemdinli’deki Derecik İç Güvenlik Tabur Komutanlığı’nda 1994- 95 yıllarında askerlik yapan bir kişinin, 12 korucunun, Tabur Komutanlığı içinde öldürülüp aynı birlik içinde gömüldüğünü iddia etmesiyle ilgili açıklamada bulunan 19 ve 22. dönem Hakkâri Milletvekili Esat Canan, olayın bilinen bir olay olduğunu, konuyu Meclis gündemine getirmek için TBMM’de açlık grevi bile yaptığını ancak gündeme getirmeyi başaramadığını söyledi.

‘İddia değil herkesçe bilinen bir olay’
Derecik’te iddia edilen olayın, ‘iddia değil yaşanmış herkesçe bilinen bir olay olduğunu’ savunan Esat Canan, “Herkes çok iyi biliyor ki o dönem çok karanlık bir dönemdir. O kadar faili meçhul cinayet vardı ki hangisi ne zaman yaşandı, çok iyi bilinmiyor. Yüksekova Tabur Komutanlığı niye gündeme gelmiyor, araştırılsın Yurtseven ailesinin üç ferdi Yüksekova Taburu’nda gömülmüş. O dönem ben SHP’den Hakkâri milletvekiliydim. Bize her gün bir yerden bir faili meçhul haberi gelirdi” dedi. O dönemde Şemdinli’nin Derecik beldesine bağlı Ortaklar köyünün Ormancık mezrasında böyle bir olayın yaşandığı duyumu üzerine Şemdinli’ye geçtiğini anlatan Canan şöyle dedi:
“Vatandaşlar şikâyetlerini dile getirdi. Ben de konuyu gündeme taşımak için basınla paylaştım. Ancak bir türlü konuyu gündemde tutmayı başaramadık. TBMM’de bir günlük açlık grevi eylemi yaptım. Daha sonra DYP- SHP Koalisyon Hükümeti’nin İnsan Haklarından Sorumlu Bakanı Algan Hacaloğlu’nu Şemdinli’ye getirdim, vatandaşları bizzat dinledi.”
Başka çaresi kalmadığı için konuyu dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e de ilettiğini belirten Canan, görüşmeyi şöyle aktardı:
“Demirel’in bana verdiği cevap şöyle oldu: ‘Böyle bir şey yok, devlet insan öldürmez, vatandaşını hiçbir şekilde öldürmez.’ Hükümetin SHP kanadı olayın üstünde durmaya çalıştıysa da dönemin Başbakanı Tansu Çiller bu tür sorunların hükümetin gündemine getirilmesini istemiyordu.” (dha)