Demirel'in 'oğul' Çağlar üzüntüsü

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, bir zamanlar 'aile fotoğrafı'nda yer alan ve halen ABD'de tutuklu Çağlar'ın büyük sıkıntısı olduğunu ve kendisinin buna 'fevkalade üzüldüğünü' söyledi

ANKARA - Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, bir zamanlar 'aile fotoğrafı'nda yer alan ve halen ABD'de tutuklu Çağlar'ın büyük sıkıntısı olduğunu ve kendisinin buna 'fevkalade üzüldüğünü' söyledi.
ABD'de Ortadoğu Araştırma Komisyonu'nun toplantısına katılmak üzere dün Bayındır Holding'e ait özel uçakla İstanbul'da giden Demirel, Çağlar'ı ziyaret edip etmeyeceğine ilişkin soruya, "İmkânı var mı?" yanıtı verdi. Demirel, şöyle devam etti:
"Sayın Cavit Çağlar'ın fevkalade büyük sıkıntısı var . Fevkalade üzülüyorum. Bir an evvel bu sıkıntılı durumdan kurtulmasını isterim. Ülkesine dönmesi için müracaat etmiştir. Bu müracaatın bir an evvel ikbal edilip ülkesine getirilmesi lazım. Cavit Çağlar ile benim ismimi yan yana koymayı çok
özenle herkes yapar. Ondan da bir şikâyetim yoktur, onu da söyleyeyim. Dünyanın bin hali vardır. Ve eğer birisine bir şey isnat ediliyorsa, savunma hakkı vermek lazım. Yoksa yargısız infazlarla haksızlık yapmak mümkündür. Söylediklerimin ne kadar orasından burasından çekileceğini biliyorum.
Yalnız eğer bu ülkede ben, düşündüklerimi söylemekten kamuoyu veya yargısız infaz baskısıyla çekinirsem, hiç kimse sevinmesin. Benim söyleyemediğimi kolay kolay kimse söyleyemez. O da iyi değildir."