Demirel'in önerisi AKP'den tepki aldı

Eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in darbelere meşruiyet kazandıran TSK İç Hizmetler Yasası'nın 35. maddesinin kaldırılması gerektiğine ilişkin çıkışına AKP'den tepki geldi.

ANKARA - Eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in darbelere meşruiyet kazandıran TSK İç Hizmetler Yasası'nın 35. maddesinin kaldırılması gerektiğine ilişkin çıkışına AKP'den tepki geldi. AKP'li Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Türkiye'de sorunun bu maddeden kaynaklanmadığını belirtirken, "Mesele demokrasinin hazmedilmesidir" dedi. CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç da, Demirel'in önerisinin olgunlaşmadığını, bu nedenle görüş belirtmeyeceğini söyledi.
Kuzu, "O madde bu haliyle zarar vermez ve Anayasa'nın üzerinde yorumlanamaz. Bütün mesele demokrasiyi kuralları içinde çalıştırmaktır, hazmedebilmektir. Bu hüküm darbeye, ihtilale izin vermez; askerin fiili bir duruma geçmesine olanak tanıyan bir düzenleme olarak yorumlanamaz. Bu hüküm olmazsa da fiili durum yaşanabilir. Hangi darbe hukukilik taşır ki. Birileri bu maddeyi darbeye meşruiyet için kullanabilir; ancak bu olmazsa ne olacaktı? Darbeler yapılmayacak mıydı? Bu hükmü genel olarak askerin görevinin tarifi görmek lazım. Değiştirilmesinin önemi yok. Bu tartışma nereden çıktı onu da bilmiyorum. Sayın Demirel'in çıkışını da anlayabilmiş değilim. Temel sorun demokrasinin oturtulmasında, içselleştirilmesinde. Gerisinin önemi yok" diye konuştu. CHP'li Koç ise Demirel'in çıkışı konusundaki bir soruya, "Olgunlaşmamış bir öneri üzerine görüş belirtmeyi uygun bulmuyorum. İleriki günlerde bunlar gündeme gelirse CHP olarak biz de görüşlerimizi kamuoyu ile paylaşırız" yanıtını verdi.


    http://www.radikal.com.tr/7618417618410

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.