Demirkazık'ta ölüm

Aladağlar'ın Demirkazık zirvesine bu kez Letonyalı bir dağcıya mezar oldu. Letonya uyruklu bilgisayar programcısı 25 yaşındaki Reinvarde Vineta, gazeteci 34 yaşındaki Skagale Gundega ve...

NİĞDE - Aladağlar'ın Demirkazık zirvesine bu kez Letonyalı bir dağcıya mezar oldu. Letonya uyruklu bilgisayar programcısı 25 yaşındaki Reinvarde Vineta, gazeteci 34 yaşındaki Skagale Gundega ve işçi 33 yaşındaki Ekurs Raimondese, dün Niğde'nin Çamardı ilçesi yakınlarındaki Demirkazık'a tırmanışa geçmişti.
Vineta'nın Sokumlupınar İtoturumu mevkiinde Demirkazık Dağı'na tırmanmak isterken 2 bin 400 metre yükseklikteki kayalık bölgeden dengesini kaybederek düştüğü öğrenildi. Vineta olay yerinde ölürken, diğer iki dağcı Çamardı Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Jandarma ve Niğdeli dağcılar tarafından, düştüğü yerden çıkartılan Vineta'nın cesediyse otopsi için Çamardı Devlet Hastanesi Morgu'na getirildi. Vineta'nın, beraberindekilere kaya tırmanışı tekniğini öğretmek isterken öldüğü öğrenildi.
Aladağlar'ın dört zirvesinden en zorlusu olan Demirkazık, 1956 yılından bu yana biri Fransız, beşi kadın 14 dağcıya mezar olmuştu. En son 1 Ocak 2007 tarihinde ODTÜ Dağcılık Kulubü üyeleri Utku Kocabıyık ve Bürkan Yüksel Demirkazık'ta tırmanma halatlarından düşerek ölmüştü.